Алберт Попов тренира с нагласата, че ще стане световен шампион. Снимка: Личен архив

Свикнахме да приемаме като неизбежна част от спортния живот на България пристигането на "белия керван" в Банско за стартове от Световната купа в алпийските ски. Хареса ни, че великият Марк Жирардели съветва националните ни отбори във всички възрасти, а друг почетен гражданин на пиринския курорт - Алберто Томба, се пуска на Бъндеришка поляна по пистата, носеща неговото име.

И докато от родната федерация и в Банско отчитат поредния успешен сезон, похвалени от ФИС (международната централа), българите се питат кога ще появи сънародникът, който ще обърка сметките на големите сили в алпийския спорт. Така, както го правеше Петър Попангелов преди 20 г.

Едва 14-годишен Алберт Попов е убеден, че именно той е човекът, който ще отговори на очакванията. През март талантливият софиянец спечели със смазващо превъзходство в италианския курорт Фолгария златото в слалома на 51-ото издание на Купа „Тополино“ - неофициално световно първенство за деца старша възраст (до 15 г).

В конкуренцията на 90 състезатели Аби, както го наричат близките и приятелите му, триумфира с аванс от 1,52 сек. пред французина Матио Лорио.

Третият Лука Кръшманович (Хър) остана на 2,16 сек. от нашия. 

Титлата на „Тополино“ е втора за България. Стефан Шаламанов направи сефтето през 1985 г., а две години по-късно Момчил Манчев стана трети.

Иначе във Фолгария Попов стъпи на почетния подиум и със сребро в гигантския слалом. Непосредствено преди „Тополино” той бе първи в Словения и Хърватия, година по-рано триумфира с купа „Пинокио” отново в Италия.

През 2010-а извоюва сребро и бронз от другото голямо детско състезание - „Шкофиа Лока” в Словения.

За повечето българи успехите на Алберт идват като сензация, но за семейството му те са закономерни, но и изстрадани. В името на успеха той живее на хиляди километри от родителите си заедно с година по-голямата си сестра Александра.

Тя е най-добрата ни алпийка при девойките, има куп медали от международни състезания. В началото на годината Сани беше знаменосец на Първите младежки зимни олимпийски игри в Инсбрук. 

Родителите на Аби и Сани са наели етаж от къща в меката на ските Австрия, в Имст - на 50-ина км от световноизвестния курорт Инсбрук. Там те живеят с треньора им Ивайло Борисов, който работи с българчетата от 8 години.

За домакинството се грижи съпругата на специалиста, а за всички големи състезания с тях пътува и техният ваксмайстор Георги Касабов. 

През учебната 2010-2011 година децата учат в Skihauptschule „Neustift”, Австрия.

През миналото лято скиорите кандидатстват в най-популярната спортна гимназия в алпийската страна Щамс. Алберт засенчва местните таланти, давайки първи резултат на приемните изпити. Сестра му е пета. 

Училищното ръководство обаче решава, че тази година няма да приема чужденци. Иначе Алберт е поканен на петдневен лагер с националите на Австрия и техниката му бива „изследвана“  детайлно чрез видеозаснемане и времеизмерване във всички дисциплини. 

В момента децата учат в ЧСОУ “УВЕКИНД” и благодарение съдействието и подкрепата на ръководството през годината те получават дистанционно необходимите материали и знания чрез интернет. Следобед след тренировка талантливите скиори учат по няколко часа. Шегуват се, че са „онлайн“ школници. 

„Отидохме, за да черпим от австрийската система, но местните няма как да ощетят собствените си състезатели, да дадат знанията на чужденци, които смятат за пещерни хора“, заявява майката Мартина Попова пред Dnes.bg.

Бившата скиорка на ЦСКА се е превърнала в топексперт покрай тренировките и състезанията на децата си. Тя е спонсор, мениджър, пиар и педагог, който не изпуска новостите в треньорската професия. 

Попова коментира, че е инвестирала в спортната подготовка на децата си много усилия, време и средства, но не желае да коментира сума. Федерацията имала достатъчно средства, но те не се разпределяли правилно.

"За изминалия сезон Алберт и Александра не са получили никаква финансова подкрепа, въпреки постигнатите високи резултати за последните 4-5 сезона. Това е недопустимо при такъв бюджет. След като има средства за далеч по-слабо изявени състезатели не е нормално за тях да няма", коментира тя.

Напористата бизнес дама неведнъж е отправяла критики към Българска федерация ски, към Треньорския съвет за менажирането на ведомството, начина на разпределението на средствата, методиката. Изумена е, че при тези постижения на сина си, той не получава по-голяма подкрепа.

„Г-н Цеко Минев (шефът на БФСки) осигурява достатъчно добри условия и допълнителни средства. Вярвам, че ако те се разходват правилно, ще имаме повече изявени скиори. Нещо обаче трябва да се промени”, коментира още Мартина Попова. Не крие, че вече има предложения Аби да се състезава под чужд флаг, при това няколко. 

„Не съм качила децата си 3-годишни на ски заради болна амбиция да станат шампиони на всяка цена. През годините са се занимавали с много други спортове - плуване, баскетбол, тенис, сърф, колоездене. За мен водещо винаги е било това децата ми да са здрави, отговорни и добре организирани, а спорта дава именно това. Те са тези, които през годините избраха да бъдат състезатели, положиха много труд и стигнаха далече. Нормално е техните усилия да бъдат уважавани и достойно оценени", допълва Попова.

"Вече има оферти от чужбина, не съм казала, че ще приемем. Те са българи и искат да се състезават за България. Вярвам, че тепърва ще носят успехи за родината си. Ако не се получи, няма да правим трагедии“, завършва Попова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase