Снимка БГНЕС, архив
fallback

Гора от високи сгради ще порасне на кръстовището на столичния бул. “Цар Борис III” и Околовръстното шосе - в бившия Научно-техничекси институт “Веда”. На мястото на старите фабрики за текстил ще бъде изграден комплекс с общо 13 здания, пише "Сега".

Това е поредното изменение на план за регулация и застрояване за реализиране на мащабно строителство, което одобрява новият временен главен архитект на София Богдана Панайотова.

Заповедта за одобрение на плана е била подписана на 17 октомври. Тя предвижда изграждането на 13 свободно стоящи сгради, повечето от които високо строителство с максимална кота корниз 26 м - партер плюс 8 етажа. Има и няколко по-ниски - с кота корниз 15 м.

Очаква се разгънатата застроена площ на новия комплекс да е сериозна, защото теренът е над 15 декара. Съгласно общия устройствен план имотът попада в смесена функционална зона със занижени параметри, като изготвеното предложение отговаря на ограниченията за зоната - максимална плътност на застрояване 40%, максимален коефициент на интензивност 2, минимална озеленена площ - 40%, максимална височина кота корниз - 26 м.

Теренът е собственост на “Ганчев инвест” и “Мимекс”, става ясно от одобрената от главния архитект заповед. Тази земя е била собственост на Научно-изледователски институт “Веда” чрез “Ведатекс колор” - бивше дружество към министерство на икономиката, пуснато за приватизация през 2002 г. Първата сграда на този терен е придобита от дружеството “Мимекс” през 2001 г., като впоследствие е прехвърлена между свързани фирми - първо на “Аскон”, а после на “Ганчев инвест”. Самият терен е придобит чрез търг през 2009 г. и прехвърлен от “Валдекс колор” на “Мимекс”.

Собственик на "Мимекс" и "Ганчев инвест" е Желю Ганчев, който произвежда едноименните детски храни, и има интереси и в други бизнеси.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Анонимен

преди 1 час

Терена е приватизиран от Палата - шефа на Тиквата в СИК.

24

Логични изводи

преди 2 часа

Така,както са го предвидили този комплекс, няма опасност да стигнат до Черни връх, но ако го изместят мааалко по на югозапад,ще се озоват на връх Дyneвuцa. Близо е до Горнобанския манастир, въздухът е чист, а името не само е колоритно, но и много подхожда на онези, които чудо правят за да се подмажат на силните на деня. В наше време силни на деня са вече не толкова онези, които са на власт, а тези, които държат големите пари.Види се, някой от тях е пожелал да курдиса джунгла от високи сгради там

23

Анонимен

преди 2 часа

Защо не строят в северната периферия на София? Защо унищожиха южния край на града? Вече ще плъзнат по склоновете на Витоша, до Черни връх ли искат да стигнат?

fallback