Снимка: Димитър Кьосемарлиев
fallback

Обемът на сделките с недвижими имоти в София вероятно ще се понижи до края на 2022 г., но няма да има грандиозно падане на пазара. Около това мнение се обединиха Христо Георгиев, управител на iHOME Real Estate Bulgaria, и Невена Стоянова, управляващ директор на Luximmo Finest Estates, в подкаста Имот: Взет или нает с водещ Снежана Стойчева.

По думите на Стоянова на купувачите ще им трябва време, за да осъзнаят, че депозитите им се "изяждат" от инфлацията. "Ще има забавяне в динамиката, но няма да е Апокалипсисът, който всички купувачи очакват“, каза тя.

Георгиев добави, че суровините и материалите, които се влагат в новото строителство, не са намалели; инфлацията все още е двуцифрена; търсенето е налице – всички тези фактори сочат, че няма да има голямо понижение на цените от рода на 30-40%.

"Търсене има, въпрос е да се намери пресечната точка между предлагащия и търсещия, което се случва все по-трудно… Банките са важни, а те не показват, че ще подходят рестриктивно към кредитополучателите си... Сделки има и ще има, но няма да са с този галопиращ темп, както беше през първите шест месеца на годината".

През следващата година експертите очакват спокоен и балансиран пазар. Стоянова изтъкна, че "сме далеч от неприятните лихви по ипотечните кредити от предходната криза".

"Следващата година вероятно ще бъде с по-ниска динамика от тази, но в никакъв случай няма да е лоша година за имотния пазар".

Според Георгиев преориентирането на търсенето към по-големи площи в новото строителство и насочването на все повече купувачи към комплекси и къщи извън София, сочат за предстоящо спокойствие на пазара.

"Очаква се балансиран пазар от към търсене и предлагане – без драстични амплитуди“, смята той.

Гостите коментираха и представянето на пазара през първите девет месеца на тази година. Те заявиха, че септември е месецът на наемите, като именно тогава започва да се забелязва и известно забавяне на динамиката след по-ранните силни месеци.

По отношение на предизвикателствата пред агенциите за недвижими имоти и брокерската професия Стоянова и Георгиев изтъкнаха продължаващите нелоялни практики от колеги, включително публикуването на фалшиви обяви.

Според тях пътят към преодоляването на проблемите минава през създаването на адекватен закон на държавно ниво, към който всички участници на пазара да се придържат.

Повече по темата чуйте в подкаста на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

93

Волен

преди 1 година

Когато пак хляба стане 1000 лв бройката, тогава и апартаментите ще станат няколко милиона хартийки. Кой ли пък си е счупил краката от бързане да се завре в тази дупка от снимката? Това е ггето. Не е място нито за живеене, нито за гледане на деца, нито за наслаждаване на живота. Това е спално общежитие, където хора от кол и въже се врат предимно нощем да се приютят. А междувременно глутници кученца могат да са на вратата на входа и да те изядат, ако паднеш.

92

Анонимен

преди 1 година

Брокери седнали да дават "адекватно" мнение за сделките и цените, смех.

91

Младост

преди 1 година

Намаления в Айко, падат цени, валят оферти. Закинаха го заможните хора, то са лихви, то са проценти, те им били празни и заключени. Който има 20 бона кеш под юргана ще е силния на деня и ще диктува сриващия се пазар. Ще има виене на умряло и от депутати и предприемачи и илюминати. Бързо звънкайте на ония където изкупува на 200 евро, щото тухлите не се ядат!

fallback