Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

Качеството на живот и средата на обитаване се превръщат във водещ фактор при избор на жилищен имот в София. Но са малко случаите, при които купувачите търсят детайлна информация за състоянието на въздуха преди да пристъпят към сделка. На българския пазар все още битуват "обичаите и нравите" да се търси най-ниската цена. Това стана ясно от новия епизод на предаването "ИмоТиТе" с водещ Христо Николов, в който гостуваха Стефан Димитров, създател на AirBG.info, Иван Велков, председател на FIABCI-България, и Страхил Иванов, управител на "Явлена“.

"Един от основните двигатели на имотния пазар – младите семейства, са образовани и чувствителни точно за тези показатели: къде ще живеят, когато отглеждат децата си и когато спортуват. Те разглеждат годишните статистики за състоянието на въздуха в София, които се предоставят от специализирани платформи“, заяви Стефан Димитров.

"Има затворени комплекси в София, които бяха създадени преди 15 г. Още тогава те бяха съобразени с т.нар. „роза на ветровете“ в София /въздушните течения/", каза Иван Велков.

"Строителните предприемачи в България рядко се интересуват от качеството на въздуха при планиране на своите проекти, но има и приятни изключения", заяви Стефан Димитров. "С този фактор се съобразяват предприемачи, които в момента изграждат затворени комплекси до Симеоновския лифт и в с. Иваняне", добави той пред Bloomberg TV Bulgaria.

„Основните критерии при избор на жилище в София са: престижност на района; наличие на градски транспорт, вкл. метро; зелени площи в близост. През последните години имаме нарастващ интерес към информацията за състоянието на въздуха, вкл. за фините прахови частици, но това в никакъв случай не е основен фактор“, сподели Страхил Иванов, управител на „Явлена“.

Пандемията ускори изнасянето от София на интелигентните хора, които държат на своето здраве и това на децата си. Силните замърсявания на въздуха, които се случват няколко пъти в годината, са нещо изключително притеснително.

"Най-мръсният въздух в София през тази зима е в в зоната жк „Красна поляна“ - жк „Овча купел“, както и около кв. „Христо Ботев“, близо до летище София", съобщи Стефан Димитров. Причината – много хора отопляват къщите си с „всичко, което им попадне, горят боклуци“. Силното замърсяване не се случва всеки ден, а предимно в дните с температурна инверсия – застане ли „капакът“ на Софийската котловина всичко отива на много зле, обясни Димитров.

През топлите месеци замърсяването в София е с азотен диоксид, който е свързан с автомобилния трафик. Най-тежко е положението около големите булеварди в София, както и в отделни зони на центъра /Докторската градина, кръстовището на ул. „Солунска“ и ул. „Ангел Кънчев“/.

Гостите в студиото се обединиха, че районът на Горна баня и Банкя е един от най-перспективните за строителство в следващите години предвид чистия въздух.

Вижте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

преди 3 години

До Анонимен 33Абе глупи! Точно в тези райони е ГАЗИФИЦИРАНО и не си ВЪРЗАН за топлофикация! Естествено че интелигентните хора ще бягат от топлогфикация

28

:)

преди 3 години

Живял съм в няколко по-големи от София градове, по-мръсно и гадно място за живеене не съм видял. Нищо не е направено като хората в пустата София - движението е хаотично, транспорта е пълен майтап, въздуха е мръсен, простотията е като в Ориента. В последните 10 години се изсипаха доста милиарди в София, но явно крадливата ромска принцеса директно ги е предавала в Чекмеджето, защото почти няма реален резултат от тях в реалността.

27

Анонимен

преди 3 години

Ама как си личи, че който е писал това не е от София. "Горна баня и Банкя са едни от най-перспективните за строителство." Ако ти се строи върху скала, ако искаш да нямаш вода, ако искаш съседи мутри, ако пътуваш от "къщата" до София със селски рейс или да се вържеш за колата си вовеки - давай! Още ли има по една автобусна линия до там? Как ви е канализацията или още сте с елитни септични ями? За парно да говоря няма смисъл. Мръзнете от студ и припадате от пек. Айде! Купувайте, че не остана!

fallback