Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Управляващото мнозинство в Столичния общински съвет - коалициите ГЕРБ-СДС и ВМРО-"Атака", се готви да отпусне 50 000 лв. без ДДС на кмета Йорданка Фандъкова, за да се наеме външна фирма за проучване на Княжевския лифт. Това е пореден опит да общината да принуди собственика "Витоша ски" да възстанови въжената линия. Според експерти в СОС и представители на опозицията обаче парите ще бъдат похарчени напразно.

Вместо това те предлагат управата на града да търси други начини построеното през 1962 г. съоръжение да заработи отново, пише в. "Сега".

На сесията си днес столичният парламент ще гласува искане на Фандъкова да получи финансиране до размера на споменатата сума "за обследване възможностите за възстановяване на Княжевския лифт в рамките на съществуващите лифтови станции и съществуващите фундаменти".

Докладът вече бе обсъден в три комисии. Две от тях го утвърдиха, но го отхвърли единствената комисия в СОС, в която ГЕРБ-СДС и "Патриоти за София" нямат числено мнозинство над опозицията - по архитектура и градска среда. Тя обаче не е водеща по искането на Фандъкова и становището й най-вероятно няма да бъде взето под внимание при разискванията днес.

В предизборната си кампания миналата есен Йорданка Фандъкова обеща Княжевският лифт да започне да функционира отново най-късно през 2021 г. По време на дебатите тази седмица стана ясно, че със задачата за възстановянето му се е заел главният архитект на София Здравко Здравков. "Съдебно решение във връзка с лифта ни задължава да изпълним производството като цяло съоръжение. В тази връзка искаме да имаме доказателство, че това е физическо възможно, като възложим на външни експерти да проучат техническата възможност за възстановяването на лифта в съществуващите стълбове", поясни Здравков вчера при дебатите в комисия.

Собственикът на лифта - дружеството "Витоша ски", предлага линията да бъде възстановена, но с изграждането на три нови стълба. "Два от тях попадат в зона за парк, намираща се северно от Беловодски път, а един е в Природен парк Витоша. Това обаче със сигурност е свързано с провеждане на процедура по промяна на Плана за управление на природния парк, което ще отделечи още повече реализацията на проекта във времето", коментира Здравков.

Две от водещите компании в строителството на въжени линии, вкл. тази, която е построила Княжевския лифт, твърдят, че технически е невъзможно той да бъде възстановен в сегашното си трасе. Главният архитект обаче изрази мнение, след като е съществувал десетилетия с тези стъпки, лифтът може да бъде възстановен в съществуващото положение. Той допълни, че такова е било мнението и на експерти от МОСВ и министерството на земеделието. "Желанието ни е на база тази експертиза ние да вменим конкретни задължения на "Витоша ски" да изпълни дадените указания", обобщи Здравков. Той даде да се разбере и че вече е влязъл в контакт с международна фирма, която е изразила готовност да направи проучване.

Общинския съветник от опозиционната коалиция "Демократична България" и бивш директор на ПП "Витоша" Тома Белев опонира, че преди да се пристъпва към действия на терен, трябва напълно да се изяснят правните обстоятелства около Княжевския лифт. Белев поясни още, че според действащото законодателство не е задължително новите стълбове на лифта да се намират на същите места, на които са сегашните, стига да не се излиза от сервитута на съоръжението. "Арх. Здравков се позовава на изказвания на експерти в министерства, но аз се опасявам да взимаме решения за харчене на средства на базата на изказвания. Освен това трябва да се знае с какъв капацитет и как ще превозва хора лифтът след евентуалния ремонт, преди да се пристъпва към следващи действия", коментира той. Експертът от "Демократична България"  Борислав Милчев добави, че е прибързано да се отпускат 50 000 лв. преди да се направи анализ дали може стълбовете да се подредят по друг начин.    
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase