Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Общ преглед
През април 2020 г. емблематичната за Банкя минерална баня трябва да отвори врати. Столичният кмет Йорданка Фандъкова провери днес как върви реставрацията на сградата.

След години на разруха емблемата на курортното градче Банкя, старинната балнеолечебница е напът да върне славата си.

В красивата баня с минерална вода, посрещнала милиони посетители през своята 106-годишна история, стените бяха напукани и почти разрушени.

Банята в Банкя е открита през далечна 1911 г. Тя е грандиозна за тогавашните условия, невиждана по големина и красота на Балканите.

Сградата е дело на арх. Хохедер. Банята е била използвана както от местните и курортистите, така и от царски особи. Това й дава привилегията да се нарича Царската баня.

Банята обаче спира да работи през 2001 г. Местното управление обмисля вариант за концесия, но той два пъти не сработва.

И двата пъти, в които балнеолечебницата е предлагана 2013 и 2015 година, са били купени документи, но не се е явил нито един кандидат.

През април 2017 г. обаче най-накрая Столичният общински съвет одобри публично-частното партньорство. Според решението ромонът на Банята става отстъпването на срочно право на строеж за 35 години за хотел в близост до балнеолечебницата, но извън пределите на парка.

Срещу това общината получи сумата от 8, 115 млн. лв. без ДДС за проектиране, консервация, реставрация и социализация на Банята. Така тя си остава на общината, а след 35 години ще разполага и с хотела към нея.

Пенсионното дружество "Алианц" закупило правото на строеж на хотел, който ще разполага със 150 легла, открит и закрит басейн, закрит паркинг и открит летен театър с над 200 седящи места.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Waffen SS

преди 5 години

"През април 2017 г. обаче най-накрая Столичният общински съвет одобри публично-частното партньорство"Позната схема.След това следва увеличаване на капитала от частника,придобиване на мажоритарен дял,а общината минотарен,следва разрушаване или просто дълготрайна разруха ,завършваща с разрушаване на историческия обект.Нещо като казуса с къщата на Иван Гешов на ,бул."Патриарх Евтимий"

15

Анонимен

преди 5 години

Супер селски изпълнения-градската баня! Леле майко. Няма такова чудо.Всички *** ще ходят на обществена баня с потурите налъмите и ще си предават от ръка на трътка калъп нискокачествен турски *** от 200 грама.С косми и кир потънали в него от изпускане и жулене.Еех тая баня бе.Няя такава. Между другото белите хора в Европа обществените бани са ги закрили през 17-ти век.

14

Анонимен

преди 5 години

РадУйся *** народе - Вервайте на тея публичночастни далавери !Всичко е за за едни милиони в частните сметки !след 35 години ще се окаже ,че водата,банята и хотела са собственост на ? - унучето !

fallback