Снимка: Bulgaria ON AIR

Има ли виновни за падналия върху жена клон в Борисовата градина и кои са те, дискутираха гостите на "България сутрин".

Горският експерт към WWF Александър Дунчев представи две снимки от мястото на инцидента в ефира на телевизията и информира как на тях се виждат две дървета планински ясен, които са на по 100 години.

"Отблизо се забелязва как има десетки клони, изпочупени във времето, част от които са били замазани със зелена боя, за да не влизат спори на гъби. Видимо е, че тези дървета са се чупили най-редовно, което показва съществуването на лесно доловим риск", твърди гостът на Bulgaria ON AIR, а от другата страна в студиото ландшафт архитектът Александър Недев има различна гледна точка по случая.

Още по темата

"Когато видях конкретния клон, разбрах, че той е абсолютно здрав. Нито един специалист, който го види не може да каже, че се очаква той да се счупи и падне", категоричен е Недев.

По думите му бързорастящите растителни видове имат огромно количество вода в самите клони на стъблото си и горещото време ги отслабва. Затова при високите температури се стига до такива ситуации, посочи ландшафтният архитект.

Александър Дунчев отговори на думите на Недев, като каза, че Столичната община явно няма достатъчен брой специализирани ландшафт архитекти, които да следят къде има потенциално опасни дървета.

Инцидентът коментира и създателят на групата "Да спасим Борисовата градина" Гергана Пирозова, която заяви, че за парковата част отговаря ОП "Паркове и градски градини".

"Този сектор, в който падна клонът, е най-ремонтираният в парка. За него още през октомври се дават 1 млн. и 700 хил. лева, като десетки дебели дървета бяха изрязани, без да има анализ и основания за това. Изумително е как точно там, където се изливат тези пари миналата година, падат сухи клони", остави твърдението си като отворен въпрос Пирозова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase