Снимка: Олег Попов / Dnes.bg

Биосладко по 5-6 лв. и мед от килограм по десетарка може да се купи днес от сергиите на фермерския пазар пред земеделското министерство. Производителите преди обяд бяха не повече десетина.
 
От тях освен сладка от череши, вишни, ягоди, шипки може да се купи и от глухарче. "Прави се от цветовете на глухарче, когато е започнало да цъфти през април", обяснява класическата технология за производството му Мая Ангелова от Чипровското село Превала.

"Само цветът на глухарчето са накисва във вода и престоява една нощ с прясно нарязан лимон. След 24-часа се прецежда, добавя се вода и захар и вари", пояснява тя, цитирана от "Монитор".

Ангелова има малко цехче за преработка предимно на горски плодове - черни и червени боровинки, горски ягоди, малини, шипки, глухарчета и борови връхчета. Решила е да се занимава с малък бизнес по швейцарски проект преди няколко години. "Ако не беше този проект, нямаше да успея", смята тя и пояснява, че разширява работа си с демонстрации за туристи на тъкане на чипровски килими, за правене на кори за баница и на самото производство на сладка. Ангелова обясни, че разчитат предимно на групи, идващи в Превала за пласмент на продукцията и всеки петък и събота продава на пазарите в Ситняково и Борово в София. Имаме и поръчки от малки магазини, фурни и хлебопекарни.

Истинското сирене на пазара пред МЗХГ се продава по 15 лв. килото и на щандовете имаше навалица основно от пенсионери. Овчето кисело мляко в стъклено бурканче от около 300 грама вървят по 2 лв., а класическите кофички - двойно повече.

На повечето сергии, продаващи млечни продукти производителите са наследили занаята от предците си. Димитър Калфов от Чепеларе, разказа, че преди няколко години, като студент е работел в чужбина, но се върнал в България. "Реших да помагам на баба и дядо да запазим фермата. От 2 години се занимавам с това", уточнява той и добавя, че много от неговите връстници също са опитали да се занимават с животновъдство и да произвеждат млечни продукти, но се отказали.

"Решихме да започнем собствено производство на сирене, а не да ни изкупуват млякото на безценица", каза Олга Мантарова от Паталеница, Пазарджишко. "Имаме ферма 150 крави и нямаме проблем със суровината", поясни тя и добави, че е в бранша, заради баща й, който е ветеринарен лекар.

Фермерският пазар ще продължи всяка сряда до началото на ноември и е част от проекта "Седмичен фестивал "От нашата ферма - с любов за Вас" , който се осъществява с финансовата подкрепа на Столична община и Програма Европа 2017.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase