Снимка: архив, БулФото

Над 20 000 домашни и безстопанствени кучета са кастрирани от 2012 г. на територията на Столичната община. Това обяви зам.-кметът Мария Бояджийка, която представи доклад с обобщена информация за дейността на ОП "Екоравновесие" на заседание на постоянната комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори.

Средногодишно приблизително 4 000 кучета се залавят и завеждат в кастрационните центрове и клиники на територията на общината. Кастрацията на кучета се извършва основно в клиниката в Сеславци, а от юни месец 2015 г. вече функционира първата общинска ветеринарна клиника, която се намира в район "Връбница". Такава дейност се извършва и в клиниката в Банкя, която се стопанисва от "Четири лапи".

В тези три обекта се извършва и задължителното чипиране и маркиране.

Програмата за овладяване популацията на безстопанствените кучета беше приета през 2012 г. след тежък инцидент с починал мъж след ухапвания от кучета, предаде "Фокус".

Като една от основните причини за наличието на безстопанствени кучета на територията на всяка една община зам.-кметът посочи размножаването на наличните безстопанствени кучета, както и домашните кучета, които се размножават и потомството им бива изхвърлено на улицата.

"Методите на работа, които са заложени в програмата, отговарят на изискванията на Световната здравна организация - кастрация, обезпаразитяване, ваксиниране, регистрация и маркиране на всяко едно домашно куче и поставянето на микрочип. Вторият основен метод на работа в програмата - всички кучета, които са потенциално агресивни, тези, които са в рискови райони около училища и детски градини и кучета в глутници, се настаняват в приюти", уточни Бояджийска и допълни, че в тази връзка общината е изпълнила мащабна инвестиционна програма за изграждане на нова инфраструктура и база.

По думите й над 2500 кучета в момента са настанени в приютите на Столична община и на неправителствените организации, които работят на територията на общината.

"Популацията на безстопанствени кучета в столицата застарява, което е добра тенденция. Кучетата, които са кастрирани, не се размножават и нямаме обновяване на популацията отвътре, а имаме миграция на кучета", обясни тя.

В ромските квартали на територията на Столичната община за три години са кастрирани над 1400 животни.

"Мотивирането на хората в тези региони да предоставят кучетата си за кастрация е много трудно, защото те не желаят да го правят", обясни тя. По думите ѝ се работи в абсолютно всички ромски квартали и е обхваната територията на цялата община, като се влиза и с мобилни клиники и се извършват кастрации на място.

"Предлагаме подобна услуга за крайградските зони, където имаме много къщи с дворове и много на брой дворни кучета", добави зам.-кметът.

През 2007 г. безстопанствените кучета са били 11 000, следва спад, а през 2011 г. отново е имало увеличение на 9 241. Данните от 2013 година са за 6 635 кучета на улицата.

За миналата година от общинските кастрационни центрове и приюти са осиновени 683 кучета.

За 2015 г. са проверени над 290 собственици на кучета, а наложените глоби за липса на паспорти или нарушения на Закона за ветеринарно-медицинската дейност са 2 960 лв.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase