Снимка: Булфото, архив
fallback

Границите на търсене на недвижими имоти в София се разширяват и расте търсенето на ново строителство в "Надежда" и "Люлин" - център.

Причината за разширяването на търсенето е новоизградената мрежа на метрото, каза за БТА Ирена Перфанова, председател на Управителния съвет на Национално сдружение недвижими имоти.
От Сдружението отчитат и десет процента ръст на цените на имотите в София.

Перфанова коментира, че зоните около метрото са започнали да се развиват и ще стават все по-интересни и търсени.

Все още центърът на столицата е най-търсена зона.

Средната цена на квадратен метър в териториите от среден до висок клас на центъра е между 1000 и 1200 евро на квадратен метър, но все още в останалите територии на центъра могат да се намерят оферти в порядъка на 700-900 евро на квадратен метър, включително и ново строителство, каза Перфанова.

Сред зоните с най-голямо търсене са и "Лозенец", "Изток", "Изгрев", "Стрелбище", "Иван Вазов", "Гео Милев".

"Младост" винаги е бил интересен район, но в "Дружба" също има интересни зони, коментира още Перфанова.

Селата около София привличат най-вече с празните парцели. По думите на Перфанова цените на парцелите не могат да покажат такъв ръст какъвто има на жилищните имоти, тъй като това е логичен ход на пазара - нормално е цената на земята да тръгне да расте, едва след като започне да расте цената на жилищните имоти.

Факт е, че тази година интересът към покупка на празни парцели за еднофамилни къщи е много по-голям от предходни години, допълни Перфанова.

Зоните около София са с изключително различни цени от 40 евро до 250 евро на квадратен метър празен парцел, допълни Перфанова.

В квартали като "Симеоново", "Бояна", "Драгалевци" цената на новото строителство не отстъпва на цените в града - там има друга атмосфера, друга по-приятна среда за живеене, която клиентите предпочитат с по-малко сгъстяване на строителството, с по-ниска височина, повече зелени площи и там има причина защо да се поддържа тази цена.

От Сдружението отчитат сериозен ръст на сделките с недвижими имоти - в района на София в порядъка на 30 процента, в по-малките населени места над 15 процента.

Има и ръст на цените между пет и десет процента в зависимост от категорията имот, припомни последната статистика Перфанова.

При покупката на имот, хората най-напред трябва да са наясно към каква агенция и към какъв посредник да се обръщат и след това да обръщат внимание на самата оферта, съветва Перфанова.

Посредниците трябва да бъдат избирани според тяхната квалификация, начина, по който се подготвят за професията, как стоят в обществото, включително и онлайн, отбеляза експертът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

Stu

преди 8 години

Тази година бях на стаж(университетски-задължителен) в една брокерска агенция и мога да ти кажа че в офиса нямаше брокер с под 1300лв месечен доход.За един месец там по 4 часа на ден телефона звънеше нонстоп и всеки брокер имаше по 2-3 срещи на ден с клиенти.Фирмата имаше сключен договор с фирми от бизнес центъра и почти всички които отиват там от провинцията бяха пращани на квартира чрез нея.Лично с един брокер бях свидетел как за една седмица взе 800лв хонорар само от клиенти за бизнесцентър

8

Курти

преди 8 години

Логично е тази дама да дава такива изявления. Нали и тя чака парче от голямата баница.Нав- ремето един Мульо в предаване на Маркуча даде съвет да се инвестират пари в жилища,защо- то цените на имотите в София щели да скочат и на следващия ден народа опростя.Има логика в нейните глупотевини и те са свързани единствено с личния и интерес,а именно - народа пак да пощурее.Макар и обеднял - да тегли кредити,да вдига цените на жилищата и да се зароби до дълбоки старини,а от това някои да печелят.

7

Анонимен

преди 8 години

Повечето от населението има излишък имоти. Апартамент в град и поне 1-2 къщи на село. Във северозападна може да си намериш имот (къща) за 2-5 хиляди.

fallback