Освен с разбити плочки, павета и рампи, на родителите им се налага да се съобразяват и с безумно паркирани коли. Снимка: Булфото, архив
fallback

Всекидневни трудности с придвижването в столицата провокираха родители да създадат гражданска инициатива за промяна на катастрофалната пешеходна инфраструктура в София.

Разбитите плочки, счупени павета, бордюри, тротоари и други видове настилки, опасните рампи в почти всички подлези на града, които са пригодени за едва около 20% от бебешките колички, възпрепятстват не само разходките, но и всекидневните нужди за придвижване с дете. Това, на практика, лишава майките и бащите от елементарни права и възможности.

Основната цел на инициативата "Път за бебешки колички" е изграждането на достъпна градска среда. Първоначално ще бъде създадена база с фото и видео материали, и разкази на очевидци за тежкото състояние на инфраструктурата, за да се докаже, че въпреки ремонтните дейности, отглеждането на дете става трудно, вместо да го улеснява.

"Неглижирането на тези проблеми носи всекидневна вреда на децата и родителите, които са най-активната част от данъкоплатците и производителите на БВП за страната", смятат от сдружението.

Втората основна цел на инициативата е постигане на твърд и ясен ангажимент от страна на администрацията в столицата, като той трябва да е обвързан с ясни срокове и конкретни улици и квартали.

"Лошият опит показва, че общите ангажименти не водят до конкретен резултат. Достъпна градска среда ни се полага по право. Това е и причината да инициираме група за публично разясняване на гражданите как и къде да подават сигнали при съществуващи нарушения. Ползите за майките с бебешки колички в бъдеще ще се отразят и на други сериозно пострадали от инфраструктурата групи, като хора с физически увреждания или такива в напреднала възраст", категорични са от "Път за бебешки колички".

Те допълват, че трябва да има промени и в градския транспорт, поради невъзможността родител с бебешка количка да го ползва по удобен и лесен начин.

"Презумпцията, че родителите бутат колички само за да се разхождат в парка, е изключително вредна и противоречи на съвременното разбиране за функциите на един активен родител, който освен деца, има стотици всекидневни ангажименти и е готов да ги изпълнява, стига средата да му даде възможност за това. Появата на дете в семейството не бива да е пречка за хората да изпълняват и другите си ангажименти", казват още от сдружението.

Те имат амбицията да разширяват дейността си, включително и да упражняват граждански контрол върху обещания и ангажименти, поети от администрацията на града.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Истината

преди 8 години

Най-големият проблем е липсата на паркоместа. Шофьорите са принудени да паркират неправилно! Това, че количките няма от къде да минават е възможно най-малкият проблем! Трябва да се осигурят паркоместа!

9

родител

преди 8 години

проблема не е само в София.в населените места улиците са едни и същи и в София,Варна,Бургас

8

пълно мазало е

преди 8 години

От скоро и ние с жена ми сме родители и съм свидетел на трудностите, които трябва тя да преодолява, бутайки количката по тротоара. Разбити капаци на шахти, разхлопани и разкъртени плочки, високи бордюри, паркирали автомобили... Очевидно е, че гужа ФандУПкова не си разхожда внучето из софийските квартали. И все пак да кажа, че живеем в квартал, който се води от добрите в София.

fallback