Снимка: Столична община
fallback

Общ преглед

Нов живот и визия ще има зоната около площад "Славейков", улиците "Граф Игнатиев“, "Солунска” и "Шишман”.

Проектът на архитектите от А.Д.А. предвижда тази централна част да заприлича на централната алея на Амстердам, а експертен съвет на Столичната община трябва да го разгледа до края на март. През май трябва да са готови окончателните проекти, с които общината ще кандидатства по ОП „Региони в растеж”. Идеята е след 2 години сърцето на София да е изцяло модернизирано.

Промяната ще засегне фонтана на площада, паметникът на Петко и Пенчо Славейкови, книжния и зеленчуковия пазар, трамвайните линии.

В основата на новия облик на София в тази част е арх. Иво Панталеев, а арх. Станислав Константинов е автор на последната реконструкция на площада от 1998 г. - тази, която е в момента. Арх. Константинов и скулпторът Георги Чапкънов поставят знаковия паметник на Петко и Пенчо Славейкови, както и неработещия в момента фонтан в центъра на площада.

Пред bTV арх. Пантелеев разказа, че неговата идея е да се премахне фонтанът поради тежката смислова наситеност, която има той. Фонтанът не работи, след като млад мъж трагично загина в него.

Авторът на днешния площад "Славейков" - арх. Константинов, е против идеята за преместването на паметника на бащата и сина Славейкови. През 1998 г. той неслучайно поставил поетите точно срещу мястото, където бил техния дом.

"Изобщо не сме искали да интервенираме в авторските права и в чувствата на двамата уважавани от нас автори проф. Чапкънов и арх. Константинов", обясни арх. Пантелеев. Той заяви, че е готов да се съобрази с авторските права и само да преработи проекта.

Идеята на арх. Панталеев е да се ограничи силно мястото на книжния бит пазар и като време, и като място и го нарече палатков лагер в центъра на София. Колегата му арх. Константинов е съгласен с колегата си за премахване на сергиите. "Би трябвало да стане културна зона. Тук трябва да има един друг живот. Моето мнение, че тези книги са изживели мястото и времето си", коментира арх. Константинов.

Улица "Граф Игнатиев" да стана наистина пешеходна зона е друга ключова част от проекта.

Цялостно предвиждаме от "Алабин" до канала, повърхностните на тротоарите и платното да бъдат обединени от фасада до фасада. Такова предложение правим и за "Солунска" от "Витошка" до площад "Славейков", обясни арх. Пантелеев.

Премахването на битака от улица "Граф Игнатиев" е другата важна промяна.

Пазар ще има, но временен - само един ден в седмицата. "Ако този пазар бъде преместен встрани, тротоарът на "Граф Игнатиев" ще се превърне в изключително атрактивно пространство. Ще увеличи градината на храма "Св. Седмочисленици" с едно ценно пространство", каза арх. Пантелеев.

Според плана трамваите по улица "Граф Игнатиев" остават само с един чифт релси - те ще се изчакват на площад "Гарибалди", за да се разминат. Това решение предполага трамваите да минават по-рядко. "Това е едно от най-дискусионните решения", призна архитектът.

Улиците "Шишман" и "Солунска" трябва да станат по-приветливи за разходки. "Силно редуциране на автомобилния трафик и отвоюване на площите от автомобила", посочва авторът на новия проект. Само в зоната около "Граф Игнатиев" авторът арх. Пантелеев е преброил над 2000 метални и бетонни елемента, които грозят градската среда.

Арх. Пантелеев е категоричен, че е време в тази част на София да се направи "прочистване и да се вкара ниво на организация, адекватно на толкова наситени живи градски пространства".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

45

Анонимен

преди 9 години

Докато се чудят как да зашият поредното златно копче на овехтелия столичен балтон, управниците не виждат, че отзад (разбирай всички жилищни квартали), балтона съвсем се е съдрал и там ни се гледа голия ***. Ремонтирайте по една улица с тези пари, във всеки квартал. Дайте надежда на хората, че може да се отървем от дупките, калта, мръсотията. Не се иска много - асфалт, тротоари, озеленяване, пaркоместа. Да водим децата си по тази улица на училище и да ги възпитаваме да обичат родния си град.

44

Hayvanko

преди 9 години

Закривай - без това няма кой да чете тези камари книги - всичко е в нета .

43

anonimen

преди 9 години

do 41: A VIE ZNAETE LI ,CHE TAKAV PROBLEM KOMPLEKSARSKI /KATO KORENQK SOFIANEC /NE SA6STVUVA NIKADE PO SVETA .V PARIJ NIKOI NE STRADA OT TOVA KOI OTKADE E .....DA NE GOVORIM ZA GOLEMITE MEGAPOLICI PO SVETA .AIDE STIGA S TIA IZKAZVANIQ .VSEKI S PARITE SI I JELANIETO SI MOJE DA JIVEE KADETO SI POISKA .STIGA S TAZI ZLOBA !

fallback