Снимка: Булфото
fallback

Столичният общински съвет одобри промени в правилата за прием в детските градини в София. Според промените родителите ще представят при записването на класираното дете в детска градина документ за платени здравни и социални осигуровки, а не копие от данъчната си декларация.

Вече ще е необходимо само единият от родителите на детето да е с постоянен или настоящ адрес в
Столичната община, а не както досега - задължително и двамата.

Гласуването на промените в наредбата предизвика дискусия с различни предложения сред съветниците.

Според Стефан Иванов - общински съветник от СДС най-радикалното решение би трябвало да е до класиране на
останалите деца в детските градини да се стига единствено, след като в тях са настанени децата на двамата родители, родени на територията на Столичната община.

Той предложи да се дават по две точки в критериите за класиране, ако и двамата родители са родени на територията на София, удостоверявайки това с копие за акта за раждане.

Предложението му беше отхвърлено от общинските съветници, след като тези от БСП, СДС, "Атака", НДСВ и СДС
гласуваха "за", а съветниците от ГЕРБ - "въздържал се".

"Тези правила се обсъждат от три години, актуализират се от нови обстоятелства и нови решения, но ние трябва да се следваме от законите в страната", посочи в отговор кметът на София Йорданка Фандъкова.

По думите й предложението на Стефан Иванов е връщане в началото.

Oще по темата
"Щях да съм много щастлива, ако не трябваше да компенсираме недостигът от детски градини, докато има такъв, каквито и да са правилата - те пак ще са несправедливи за някой", посочи още кметът.

Жельо Бойчев - председател на групата съветници от БСП предложи да се възложи на кмета на София на всеки шест месеца да внася отчет за изпълнението на плана за покриване на недостига от места.

Предложението на Бойчев беше подкрепено от съветниците, като против гласуваха съветници от НДСВ.

Общинари от ДСБ посочиха, че трябва да се намалява общинското финансиране на детските градини и да се либерализира предлагането на услугата, като тя се финансира в по-голямата част от родителите на децата.

По думите на Вили Лилков промяна в нормативната уредба трябва да се направи - за изграждането на частни детски градини, тъй като общината е стигнала предела по отношение на детските градини.

Според Владимир Кисьов дофинансирането на услугата трябва да е съобразно доходите на родителите - тези с по-високи трябва да плащат цялата сума, а с по-ниски доходи - да се дофинансират от общината.                             

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

126

Анонимен

преди 13 години

DA TAM KADETO SI SE RODIL ,TAM STE SI VODISH OTROCETO NA DETSKA GRADINA-NA SELO.

125

Миа

преди 13 години

И защо да трябва да се намалява общинското финансиране на детските градини??? за да"да се либерализира предлагането на услугата, като тя се финансира в по-голямата част от родителите на децата" ?!ей на тоова му се казва ОБРИЧАНЕ НА ДЕЦАТА ОЩЕ ВЪВ ВЪЗРАСТ, В КОЯТО НЕ МОГАТ ДА ВЗИМАТ САМОСТОЯТЕЛНО РЕШЕНИЯ ЗА СЕБЕ СИ!И ЗА ТОВА ВИЕ ГИ ОСЪЖДАТЕ ОТ МАЛКИ ?!всички, които са ЗА да си подписват оставките! Жалки егоисти! Мисленето ви не струва пукната пара!

124

чичо ти от луната

преди 13 години

как може да имаме толкова ограничени политици?!?! какво значение има къде се е родил някой, ако живее там където живее??? хахахаха... а ако съм се родил на кораб какво?!

fallback