Снимка: Pixabay
fallback

През по-голямата част от XX век всяко следващо десетилетие е увеличавало средната продължителност на живота на хората в развитите страни с около 3 години. За един човек, роден в началото на XXI век, тези постепенни повишения означават, че той може да преживее средно три десетилетия повече от някой, роден през 1900 г. Това позволява на съвременниците ни много по-често да достигат 80-годишна възраст, отколкото всякога преди.

Този феномен е наречен "радикално удължаване на живота" и е постигнат благодарение на напредъка в различни медицински технологии и мерки в областта на общественото здраве. Много учени и специалисти предполагаха, че тенденцията ще остане непроменена и че продължителността на човешкия живот ще се увеличава със същия темп до безкрай. Други обаче прогнозираха, че хората ще достигнат естествен таван, като средното време, което ще прекарват на Земята, в най-дълголетните страни, ще бъде много преди заветните 100 години.

Изследвания показват, че човечеството всъщност е достигнало горната граница на естественото си съществуване. Въпреки продължаващия напредък в медицината, насочен към удължаване на живота, резултатите сочат, че от 1990 г. насам темпът на подобряване на неговата средна продължителност в най-развитите страни се е забавил.

"Това се дължи на факта, че не сме съумели да забавим стареенето, което представлява поредица от слабо проучени необратими биологични процеси. Нашите тела просто не работят добре, когато вече са извън "гаранционния" си срок", казва С. Джей Олшански, професор по обществено здраве в Университета на Илинойс и водещ автор на новото проучване.

Той е на мнение, че дори хората да живеят по-дълго, това означава, че ще бъдат “застигнати” и от повече болести.

"С всяка една изминала година на дълбока старост толкова по-бързо ще се появяват усложнения, които ще стават все по-тежки", обяснява професорът, цитира "24 часа".

Олшански и колегите му са използвали прост подход, за да направят откритието си. Те са изследвали наблюдаваните промени в смъртността и продължителността на живота от 1990 до 2019 г. в осемте най-дълголетни държави в света - Япония, Южна Корея, Австралия, Франция, Италия, Швейцария, Швеция и Испания - плюс САЩ и Хонконг. И установяват, че подобряването на продължителността на живота се забавя на почти всички тези места, а в САЩ тя всъщност намалява.

"Южна Корея и Хонконг са изключения. Към този момент преживяемостта там продължава да се подобрява. Това е феномен, за който изследователите подозират, че е свързан с факта, че и на двете места бумът на средната продължителност на живота е от съвсем скоро. От последните 25 години", казва Олшански.

Въпреки това в Хонконг - чието население е най-дълголетното в света, изследователите установяват, че само 12,8% от децата от женски пол и 4,4% от децата от мъжки пол, родени през 2019 г., се очаква да достигнат 100-годишна възраст. В САЩ цифрите са значително по-ниски - само 3,1% от децата от женски пол и 1,3% от децата от мъжки пол се очаква да станат столетници.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

99

Зилен

преди 14 минути

Примирете се с тленността си най-сетне. Дългият живот е противоестествен. Нека живеем нормален живот. 50-100 години трябва да са ни достатъчни. Ако не свършим каквото сме наумили за това време - и 1000 години няма да ни стигнат после.

98

х

преди 17 минути

най-печеливши са тези които не са се родили

97

Angelov, Valve Corp

преди 49 минути

Ама Главчев тия тука нещо не изпълняват международни и национални заповеди, барем умрем и за тях.... Още обсъждат ....

fallback