Снимка: Arek Socha от Pixabay
fallback

В резултат от глобалното затопляне, топенето на ледовете променя скоростта на въртене на Земята по-бързо от очакваното до такава степен, че то може да повлия на изчислението на универсалното врмеме, чрез което правилно функционират компютърните мрежи.
 
От 1967 г. координираното универсално време (UTC) се изчислява на базата на измервания, направени от ултрастабилни атомни часовници, които определят времето по целия свят и позволяват на цифровите и комуникационни инфраструктури, като например сателитната навигация, да функционират с изключителна точност. По исторически причини координираното универсално време остава свързано с астрономическото време, изчислявано на базата на скоростта на въртене на Земята, която не е постоянна. През 1972 г. е взето решение да бъде добавена високосна секунда към атомното време, за да може то да съвпадне с астрономическото.

Подобно добавяне се извършва всеки път, когато  разликата между двата стандарта наближи 0,9 секунди. Последното датира от 2016 г., обяснява авторът на изследването Дънкан Агню от Института по океанография "Скрипс" към Калифорнийския университет - Сан Диего. Ускореното въртене на Земята обаче означава, че астрономическото време постепенно ще изпревари атомното. Това може да доведе след няколко години до добавянето за първи път в историята на...отрицателна високосна секунда.

От тази година нататък планът е разликата между атомното време и въртенето на Земята да се увеличи до една минута. Какво да се прави обаче в очакване това да се случи?

Според публикуваното в сп. "Нейчър" изследване глобалното затопляне може да обърне програмата с "главата надолу". Причината - ускореното топене на ледовете в Гренландия и Антарктида, което авторът му е успял да измери благодарение на сателитни наблюдения.
 
От 90-те години на миналия век топенето на леда забавя въртенето на Земята, както и приливните ефекти на Луната и Слънцето, уравновесявайки естественото ускорение. "Когато ледът се топи, водата се разпространява по целия океан. Това променя разпределението на течностите на повърхността и във вътрешността на Земята", обяснява ученият.

Засега няма нищо ново - забавящият ефект от топенето на леда се предполага от края на 19-и век и се изчислява от 50-те години на миналия век, отбелязва Агню. "Новото в моята работа обаче е да покажа степента на въздействието на топенето на леда върху въртенето на Земята. Промяна, която никога досега не е била наблюдавана", казва той.
   


Според неговите прогнози забавянето е такова, че може да отложи евентуалния преход към отрицателна секунда до 2029 г. Без ефектите на глобалното затопляне вероятно щеше да се наложи тя да бъде добавена още през 2026 г. / БТА

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Абу ал Уафа

преди 1 месец

Времето НЕ съществува!

28

Анонимен

преди 1 месец

ВСЪЩНОСТ ХИПОТЕЗАТА Е ДЪЛБОКО НЕВЯРНА!!! САМО СИ СПОМНЕТЕ ЕЛЕМЕНТАРНИЯ ПРИМЕР ЗА ФИГУРИСТКАТА С КЪНКИТЕ И РАЗПЕРЕНИТЕ РЪЦЕ, КОЯТО ГИ ПРИБИРА КЪМ ТЯЛОТО, ВОДЕЩО ДО ПО-БЪРЗО ВЪРТЕНЕ. С ЛЕДОВЕТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО НА СУШАТА (ЗА АРКТИКА НЯМА АБСОЛЮТНО НИКАКЪВ СМИСЪЛ - ЛЕДОВЕТЕ СА 90% ВЪВ ВОДАТА) ПОЛОЖЕНИЕТО Е СЪЩОТО. ОСВЕН ТОВА АНТАРКТИЧЕСКИТЕ ЛЕДОВЕ ПРИ ТОПЕНЕ ДАВАТ ОБРАТНИЯТ ЕФЕКТ(ЮЖЕН ПОЛЮС - ФИГУРИСТКАТА РАЗПЕРВА РЪЦЕ И ЕСТЕСТВЕНО СЕ ВЪРТИ ПО-БАВНО). ТА ЗА КОЕ ВРЕМЕ ГОВОРИ "ГЕНИЯ"??!!!...

27

Анонимен

преди 1 месец

Не ни въвличайте в спорове на "учени", дето много държат на авторитета си, ама в теориите, дето ги развиват. Понеже не могат да решат кой е най-най, решили да добавят някаква секунда, еди си кога. Сега, обаче усетили явно, че няма как да са измерили скоростта на въртене на Земята с точност до секунда, затова туй дето го правели до скоро .... Сега трябвало да изваждат ... Затова си трябва мнооого актуален, независещ от тях самите проблем. Ето го - модерното схващане за глобално затопляне.

fallback