Снимка: Pixabay/AlexAntropov86
fallback

Изследване на учените от Пекинския университет И Янг и Сяодун Сонг, публикувано в списание Nature Geoscience, съобщава, че земното ядро е спряло да се върти, но това не е причина за тревога. Янг и Сонг информират, че спирането е част от продължителен модел.

Данните от изследването показват, че земното ядро, по-конкретно твърдото му вътрешно ядро, е спирало да се върти и преди. Смята се, че вътрешното ядро преминава през цикъл на забавяне и ускоряване и дори обръщане на посоката на въртене приблизително на всеки 60-70 години, като последното такова е станало в началото на 70-те години на миналия век. Смята се, че това колебание е резултат както от гравитационното равновесие, така и от колебанията в магнитното поле на планетата.

Вътрешното ядро и мантията са донякъде гравитационно заключени. Според теорията флуктуациите (случайните отклонения от средното равновесие – бел. ред.) в планетата карат земното ядро да се движи към гравитационно равновесие. Това движение варира в зависимост от условията в Земята.

Друг фактор може да бъде магнитното поле на Земята. Магнитното поле се генерира в земното ядро и предизвиква движение на течното външно ядро, а следователно и на вътрешното ядро. Тъй като магнитното поле се колебае с течение на времето, се променя и движението на земното ядро. Теорията би могла да обясни редица други явления извън земното ядро. Според Янг и Сонг това, което се случва дълбоко в планетата, може да повлияе на света на повърхността. По-нататъшните изследвания биха могли да предложат прозрения за промените в температурата и други климатични модели, включително промяната на морското равнище.

Природата реагира озадачаващо на променящия се климат в света. Новите открития за влиянието на вътрешността на планетата върху нейната повърхност могат да помогнат на света да разбере по-добре и да се подготви за последиците от изменението на климата.

Янг и Сонг изобщо не разглеждат спирането като проблем, а по-скоро като естествена част от цикъл в рамките на планетата.

Пълният обхват на последиците от спирането на земното ядро и потенциалната смяна на посоката все още не е известен, но откриването на въздействието, което то може да окаже върху климата на планетата, може да промени правилата на играта за кръстоносците на климата по целия свят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

111

Чичо леля

преди 1 година

Нали и учените трябва да ядът, вече няма какво да се открива и какви изследвания да се правят, сега науката е едно шарлатанство в глобален размер, айде сега дайте им едни пари на учените да правят изследвания на ядрото че да знаем върти ли се не се ли върти , пък да видиш как ще си накупят тесли и мерцедеси с тея пари и вили на френската ривиера и ги чакай , учените са най добри в усвояването на бюджети, по добри даже от нашите к..р..а..д...ц. и. във властта

110

И.Б.

преди 1 година

Заглавие с променен синтаксис и граматика. Пълно подражание на западноевропейски вестници.

109

Анти'ч Ифут

преди 1 година

Мъдеее, го видехте тва земноЯдро даСе върти, ве, наивни дресирани май мунки, слушкате само кво ви нашепват глобалните юде омасонски пси хопати, а? Земята е стационарна/неподвижна, с равнинна повърхност, и Небесен Купол/НебеснаТвърд отгоре, като слънцето, луната и звездите, които всички са под купола, се въртят над равнинната земя (под нея има огромни устои). Това се е знаело от всичкиДревни цивилизации. От 600 г., чи футите ви баламосват, че се въртите на кълбе с бясна скорост из измислен космос

fallback