Снимка: БГНЕС

Най-новият и най-голям космически телескоп в света показва Юпитер, както никога досега - с полярни сияния и всичко останало.

В понеделник учените публикуваха снимките на най-голямата планета в Слънчевата система.

Космическият телескоп "Джеймс Уеб" направи снимките през юли, заснемайки безпрецедентни гледки на северното и южното сияние на Юпитер, както и на завихрящата се полярна мъгла.

Голямото червено петно на Юпитер - буря, достатъчно голяма, за да погълне Земята, се откроява ярко наред с безброй по-малки бури. Особено драматична е една широкоъгълна снимка, на която се виждат слабите пръстени около планетата, както и две малки луни на блестящ фон от галактики.

Jupiter’s Great Red Spot stands out brightly in these images from the James Webb space telescope.

"Никога не сме виждали такъв Юпитер. Всичко това е доста невероятно", каза в изявление планетарният астроном Имке де Патер от Калифорнийския университет в Бъркли. Тя помогна за провеждането на наблюдението. "Честно казано, не очаквахме, че ще бъде толкова добро".

Според американско-френския изследователски екип инфрачервените изображения са били изкуствено оцветени в синьо, бяло, зелено, жълто и оранжево, за да се откроят особеностите.

Струващият 10 млрд. долара наследник на космическия телескоп "Хъбъл" на НАСА и Европейската космическа агенция излетя в края на миналата година и от лятото наблюдава космоса в инфрачервения диапазон. Учените се надяват да наблюдават зората на Вселената с помощта на Уеб, като надникнат назад до времето, когато преди 13,7 млрд. години са се формирали първите звезди и галактики.

Телескопът е разположен на 1,6 млн. км от Земята.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase