Снимка: БГНЕС
fallback

Предстоящ да излезе доклад на ООН за изменението на климата дава на международната общност най -ясното предупреждение за опасностите от ускоряването на изменението на климата, заяви британският президент на COP26 Алок Шарма в неделя, цитиран от БГНЕС.

Шефът на срещата на върха през ноември, която ще се проведе в шотландския град Глазгоу, каза пред вестник „Обзъррвър“, че доклад на Междуправителствената комисия по изменението на климата (IPCC), който се очаква в понеделник, ще покаже, че светът е на ръба на потенциално бедствие.

"Това ще бъде най -силното предупреждение досега, че човешкото поведение тревожно ускорява глобалното затопляне и затова COP26 трябва да е моментът, в който се оправим", каза Шарма.

"Не можем да си позволим да чакаме две години, пет години, 10 години - това е моментът", добави той, обяснявайки, че ако нациите "не действат сега, за съжаление няма да имаме време".

Шарма беше принуден да защитава британски проекти за изкопаеми горива, които включват планове за лицензиране на нови находища на нефт и газ в Северно море, които влияят негативно на имиджа на Великобритания, тъй като Лондон се стреми да стимулира международните действия по изменението на климата.

Базираният в Париж наблюдател, Международната енергийна агенция (IAE), предупреди, че всички разработки и проучвания на изкопаеми горива трябва да спрат тази година, ако има стремеж за достигане на целта за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий.

„Бъдещите лицензи (за изкопаеми горива) ще трябва да се придържат към факта, че сме поели ангажимент да стигнем до нетна нула до 2050 г. в законодателството“, каза президентът на COP26.

„Ще има климатична проверка на всички лицензи“, добави той.

Поредица от катастрофални извънредни ситуации през последните седмици, включително наводнения в Европа и Китай, рекордни температури в Северна Америка и горски пожари по света, фокусираха умовете върху глобалното затопляне, каза Шарма.

„Виждаме въздействията по целия свят“, каза Шарма.

„Всеки ден ще виждате по един или друг начин в света да се записва нов връх“, добави той.

Шарма каза, че прави всичко възможно в усилията да постигне споразумение по спорната цел за ограничаване на затоплянето до 1,5 градуса, като провежда голям брой виртуални и лични срещи, докато се стреми да събере 197 държави в консенсус около тази цел.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

31

Анонимен

преди 2 години

Климатични промени ли са вече? Спряхме ли да се затопляме глобално? Либерастията вече се чуди какви приказки да измисли

30

читател

преди 2 години

През 75-80г. същите предсказваха замръзване на Европа през 2020г.А през зимата близо 2 милиона кв. километра в Америка бяха замръзнали, при 30-40см. сняг. Вятърните и фотоволтаичните генератори се издъниха.Сега в Южна Америка има застудяване.А в Антарктида обилни снеговалежи.Екстремните метео-условия не означават затопляне.

29

Анонимен

преди 2 години

Китай Индия и САЩ трябва да започнат да се грижат за природата, иначе ние (България) и в каменната едра да се върнем, няма да променим планетата, докато големите държави не осъзнаят колко много вредят.

fallback