Снимка: архив, Reuters
fallback

Учени откриха останки от древна планета и непознат минерал в метеорита от Уедърбърн, намерен в Австралия през 1951 г., съобщи Фокс нюз.

Червено-черният метеорит с тегло 200 гр е изследван многократно, но чак сега беше установено, че е от стопеното ядро на планета отпреди милиони години, каза планетологът Джефри Бонин.

Заради експлозия метеоритът, който е съдържал много въглерод, се е нагрял. Въглеродът се е свързал с желязото в него и е образувал нов минерал - едскотит, наречен на космохимика Едуард Скот от университета на Хавай.

Едскотитът не е съвсем непознат. Той се образува в пещите при трансформирането на желязото в стомана. Сега за първи път е открит в природата, което дава възможност да получи име.

Планетата може да е била ударена от друг космически обект. Колизията е запратила астероид в Слънчевата система. Той е навлязъл в астероидния пояс между Марс и Юпитер и накрая метеоритът е стигнал до Замята.
/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

6

анонимен

преди 4 години

Планетата Паайнер е с ядро от силикон, а не от метали

5

Елена

преди 4 години

ФАЕТОН

4

DeepImpact

преди 4 години

Кога най-после някой космически обект ще удари и планета пайнер, за да се разпадне чалгата на малки звездички и метеоритчета без метално ядро?

fallback