Снимка: Reuters
fallback

Китайският космически апарат "Чанъе-4" кацна днес на обратната страна на Луната. Това е първото подобно постижение в космическите изследвания. Историята на китайската лунна програма обобщи агенция ТАСС.

Китайската програма за изследване на Луната започва през 2003 година.
Първата мисия е космическата сонда "Чанъе-1", изстреляна през октомври 2007 година. Тя работи 16 месеца в окололунна орбита и спомогна за съставянето на триизмерна карта на Луната с висока резолюция.

През октомври 2010 година бе изведена в орбита космическата сонда "Чанъе-2", която откри и фотографира потенциални подходящи райони за кацане.

Китайският космически апарат "Чанъе-3" беше изстрелян през декември 2013 година. Той спусна върху лунната повърхност роувъра "Юйту".

Oще по темата

"Чанъе-4" се състои от автоматичен модул за полет с тегло 425 кг, платформа за кацане с тегло 1,2 тона и 140-килограмов роувър. Това е вторият китайски роувър на Луната. Построен е по подобие на "Юйту".

През 2019 година Китай планира да изпрати на Луната "Чанъе-5", който ще вземе и ще достави около 2 кг лунен грунт. След това ще бъдат пуснати два космически апарата за кацане на Северния и Южния полюс на Луната.

Роувърът на "Чанъе-4" е с правоъгълна форма, два сгъваеми слънчеви панела и шест колела. Той има следните размери: дължина - 1,5 м, ширина - 1 м, височина - 1,1 м. Роувърът е оборудван с различни камери - за кацане, за панорамни снимки и за пейзажни снимки. Снабден е с радар за изучаване на повърхностните слоеве на Луната, с лазерен далекомер и с триизмерен скенер. Наред с други инструменти има и дозиметър, детектор на неутрони, инфрачервен спектрометър и малък анализатор на неутрални частици.

"Чанъе-4" беше изстрелян от космодрума Сичан в югозападната китайска провинция Съчуан на 8 декември 2018 година с ракета "Великият поход - 3В". На 12 декември 2018 година успешно навлезе в орбита около Земята.

Сондата "Чанъе-4" ще провежда нискочестотни радиоастрономически изследвания. Ще изучава структурата на лунната повърхност, ще направи топографски изследвания. Предвидени са и биологични експерименти - отглеждане на картофи и размножаване на пеперуди.

Връзката на "Чанъе-4" със Земята се осъществява с помощта на спътника-ретранслатор "Цюецяо". Той беше изстрелян на 25 май 2018 година. На 14 юни 2018 година зае позиция в точката на гравитационното равновесие между Земята и Луната - на 455 хиляди км от Земята и 65 хиляди км от Луната. Освен че предава данните от сондата "Чанъе-4", той служи за наблюдение на космически радиоизлъчвания с ниска честота, които не се улавят от наземните апарати заради земната йоносфера. 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

61

малко инфо

преди 5 години

Луната се върти т.нар. синхронно около Земята, въпреки, че някой мислят "тъмната страна" за тъмна. Въртейки се около Земята, е обърната само с видимата към нас част, като при новолуние е осветена Невидимата от нас част, при пълнолуние видимата, а при другите фази виждаме сърп. В този смисъл лунният "ден" в дадена точка ще е 27-28 наши дни и няма неосветено място на Луната. Тъй като познавам умни българи, явно са заети с нещо в момента и не са тук във форума да твърдят, че Луната не се върти!

60

ОТНОВО АНИМАЦИИ

преди 5 години

Някой да видя нещо повече от анимации? ПИТАМ?Задайте си този въпрос за колкото и "учени" по темата да се смятате!Разбирасе аз ще имам минуси сега, ще ме нахраните, че съм "плоскоземец" (въпреки, че не съм) и прочее, но казусът остава отворен: Защо не ни показват снимки? Защо ни показват единствено компютърни графики? Истината: След ВСВ измислят летенето в космоса (невъзможно и до ден днешен) като начин а обединяване на човечеството. Схема за отклоняване на милиарди долари без реални резултати

59

Анонимен

преди 5 години

До Анонимен 50За твое сведение на МКС има 3 руски отсека и 7 американски. Когато се съберат 3 руски космонавта един от тях спи в американски отсек.На МКС няма руска лаборатория. Когато руснаците правят научни опити ползват лаборатоирии на другите държави, най-често американски. И затова най-често се занимават да снимат Земята от високо.

fallback