Снимка: pixabay

Често ни се случва да кажем, че мозъкът ни е "пълен". Въпреки, че той не се напълва буквално, през последните години редица изследователи установиха, че мозъкът понякога изтласква стари спомени, за да направи място за новите.

За първи път изследователи в Scripps Research обясняват целия този процес - от формирането до изтласкването на даден спомен. Изследователите са установили, че единичен допаминов неврон може да доведе едновременно до процеса на учене и този на забравяне.

"Вярваме, че този механизъм е създаден, за да премахне спомените, които са маловажни и не е важно и необходимо да траят дълго време", казва първият автор на изследването д-р Джейкъб Бери. "Намирам за  елегантно, че целия този процес се осъществява чрез един и същ неврон".

Когато поведенчески спомен се разруши, клетъчните промени, направени по време на процесът на научаване, се възстановяват от същия допаминов неврон, който е помогнал за формирането на промените на първо място.

Изследователите също установяват, че когато този допаминов неврон формира нов спомен, той също така разрушава по-старите. "Когато научавате нещо ново - едновременно си създавате нов спомен и се намесвате или изтривате стар такъв", казва Бери. "Това е много важен балансиращ акт, който ни предпазва от претоварване".

В такава ситуация може да се появи т.нар. "обратна връзка". При нея, по-нова информация може да попречи на намирането на по-стара - например като се обадите на бившия ви шеф с името на сегашния ви.

Въпреки че изследването е направено при плодни мухи, изследователите очакват констатациите да се отнасят и до висши организми, включително хора. "

Разбирането на процесите на запомняне и забравяне и потенциално им манипулиране има редица последици за хората. При състояния като наркомания или пост-травматично стресово разстройство може да се окаже полезно да се разработят подходи, които да стимулират активното забравяне. Подобряването на съхранението на спомени, от друга страна, може да помогне за лечение на деменция и други форми на загуба на паметта.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase