Снимка: архив, Reuters
fallback

Фрагменти от метеорит, паднал на Земята преди 10 години, са доказателство за изгубена планета, която някога е била част от Слънчевата система, съобщи Асошиейтед прес.

Учени от Швейцария, Франция и Германия изследваха диамантите в метеорита Алмахата Сита, паднал в Нубийската пустиня в Судан през октомври 2008 г.

Заключението им е, че те най-вероятно са се образували в протопланета преди най-малко 4,55 милиарда години.

Диамантите в метеорите съдържат миниатюрни кристали, които могат да се образуват само под огромно налягане - 200 000 бара, обясни един от авторите на изследването Филип Жийе от Федералния технологичен институт в Лозана.

Това показва, че загадъчната планета е била голяма най-малко колкото Меркурий, като е възможно да е била дори колкото Марс.

Специалистите отдавна предполагат, че в ранната Слънчева система е имало повече планети, като някои от тях са били по-скоро маса от течна магма. Една от тези зародишни планети, наричана Тея, може да се е ударила в младата Земя и да е изхвърлила голямо количество отломки, от които по-късно да се е образувала Луната.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

Р

преди 1 година

Имам същия

4

Анонимен

преди 6 години

Някои учени твърдят, че диамантите имат биологичен(въглероден) произход, лава е минала през въглищни полета и там, при високо налягане и температура са се образували диамантите. На тази фантомна планета, отпреди 4,5 млрд. години дали е имало живот, тип земен?

3

Анонимен

преди 6 години

Фаетон?

fallback