Снимка: Pixabay

Китайски астрономи наблюдаваха три нови неутронни звезди, наричани и пулсари, с помощта на най-големия в света радиотелескоп FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope), съобщава БТА.

Според специалистите от Държавната астрономическа обсерватория в Китай, през 2019 г., когато приключва експерименталният период и експлоатацията на FAST, учените там ще могат всяка година да откриват над 100 пулсара.

През октомври представители на обсерваторията съобщиха, че са открили две неутронни звезди на разстояние 16 хиляди и 4,1 хиляди светлинни години от Земята.

Пулсарите остават една от загадките на Вселената.

С днешна дата на астрономите е известно за съществуването на повече от 2 хиляди неутронни звезди, но хипотетично Млечният път крие десетки хиляди пъти повече неразкрити пулсари.

В радиус те достигат няколко километра, но притежават толкова висока плътност, че масата им е еквивалентна на няколко големи звезди, наподобяващи Слънцето. Главната задача, която трябва да решат учените, е да установят източника на енергия за тези астрономически обекти.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase