Снимка: архив, Reuters
fallback

Космическият апарат "Джуно" (Юнона) прелетя над най-масивната буря в Слънчевата система - Голямото червено петно на Юпитер, съобщи сайтът на сп. "Космос".

Данните, събрани от сондата, ще дадат възможност на учените да разберат "механизмите на тази гигантска буря и какво я прави толкова специална" каза Скот Болтън, който е главният изследовател на мисията "Джуно".

По-доброто познаване на мащабите и структурата на бурята ще помогне да бъде разбрано какво я причинява насред облаците амоняк.

"Джуно" прелетя над Голямото червено петно на височина около 9000 км. Апаратът предава данни на комплекса за комуникации с далечния космос "Голдстоун" в пустинята Мохаве. Първите снимки се очаква да бъдат разпространени на 14 юли.

Голямото червено петно е буря с диаметър около 16 000 км - по-голяма от Земята. Тя е антициклон около център на високо атмосферно налягане. Бушува най-малко от 150 години. Макар и напоследък да се свива, продължителността й показва, че се захранва отдолу от някакъв неизвестен източник на топлина.

"Джуно" е на орбита около Юпитер от 4 юли 2016 г. Сондата беше изстреляна от НАСА на 5 август 2011 г.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

4

Анонимен

преди 6 години

До 3Теб реално не те бърка, нищо няма да намажеш така, че недей чети.

3

Анонимен

преди 6 години

Е , и кво кат а прелетел ?

2

СТРАНДЖАТА

преди 6 години

Когато става дума за орбитална дислокация американците използват евтиния файтонджийски транспорт на руснаците... - но за по - големи разстояния се налага да се оправят сами...

fallback