Източник: Reuters
fallback

НАСА официално обяви откриването на 219 нови планети, които се намират извън нашата Слънчева система, пише The Independent.

В тях се включват и 10 планети, които са "скалисти", по подобие на нашата планета, и в които най-вероятно се намира "обитаема зона" или т.нар зона на Голдилок - т.е. са нито твърде далеч от звездата си (студени), нито твърде близо (горещи).

Фактът, че планетата не е твърде далеч от своята звезда пък позволява наличието на вода в течно състояние - ключов фактор за съществуването на живот.

Към днешна дата телескопът Kepler, виновник за откритието, е издирил 4034 кандидат-планети, които евентуално могат да поддържат живот, но по-малко от 50 имат подходящите размери и се намират на разумно разстояние от звездите си, за да се изследват по-подробно.

Марио Перез, един от учените в НАСА, подчертава значението на телескопа заради уникалните данни, които предоставя - все повече и повече нови планети с приблизително същия размер и орбита като Земята, а според него това е от изключителна важност за бъдещите мисии на НАСА.

Предстои да се изследва атмосферата на новите кандидати за извънземен живот, за да се потвърди наличието на вода и провери за живи микроорганизми.

Това е втората вълнуваща новина за НАСА за тази година. В началото на година агенцията обяви, че е открила седем нови екзопланети, които отново бяха с подобни на Земята размери и се намират на сравнително близкото разстояние от 40 светлинни години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Анонимен

преди 6 години

Вероятността точно до най-близката да има живот е нищожна. До другите може и никога да не достигнем. Скоростта с която Вселената се разширява е почи скоростта на светлината, а според сегашните разбирания по-бързо няма как да се движи нещо, т.е. със сегашните методи никога няма да достигнем тези планети.

14

Анонимен

преди 6 години

До 13Наблюдават само тези, които представляват интерес. И пак наблюдавт е силно казано защото те не наблюдават самата планета директно, а количеството светлина което закрива когато прави пълна орбите около звездата си. Телескопа Кеплер беше направен точно за тази цел и може да наблюдава N на брой звезди за потенциални планети. За сега най-интересната от всички е Проксима Б само на 4.2 светлинни години от нас.

13

Анонимен

преди 6 години

Хубаво. Като ги открият, след това какво ги правят. Не ми се вярва да наблюдават и изучават всяка от тях редовно. Ако поне по една от въпросните планети имаше някакъв напредък, щяхте да съобщите.

fallback