Снимка: Reuters, архив
fallback

Българските учени, които работят по проекти по програмата за научни изследвания и иновации в ЕС "Хоризонт 2020", ще могат да получават до 8000 евро към годишните си заплати

. Това предвиждат нови правила на Европейската комисия (ЕК) за финансиране на научни разработки със средства от ЕС, съобщиха от МОН.

Целта е заплащането на българските изследователи да стане съизмеримо с това на техните западноевропейски колеги, както и повече наши учени да бъдат мотивирани да се включат в създаването на европейски съизмерима и разпознаваема наука.

Новите правила на ЕК ще важат предимно за стартиращите в бъдеще изследвания.

Право да раздават такива допълнителни средства ще имат и организации, чиито проекти вече са стартирали, но за това те няма да получат допълнително финансиране. Условието за тях ще бъде сами да преценят дали с одобрения по "Хоризонт 2020" бюджет имат възможност за допълнително заплащане, или ще отделят собствени средства за поощряване на най-активните си служители.

В момента интересът в България към проектите по "Хоризонт 2020" е сравнително слаб, защото възнаграждението за българските учени е несъразмерно ниско спрямо учените от други държави и не стимулира съвместните изследвания.

Българските учени получават различно заплащане спрямо спецификата на изпълняваните от тях проекти.

Практиката показва, че до момента финансирането по Фонд "Научни изследвания" е по-високо от това по проектите по "Хоризонт 2020".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

Анонимен

преди 7 години

a какво става по университетите - всички преподаватели с фирмички и ако някой проектира нещо раздава курсови работи и проекто свързни с продукта, така че ако някой студент предложи оригинална идея да я откраднат. За щастие са изключително ограничени - навремето обяснявах на един асистент как намалявам топлината която се отделя в полевите транзистори, като увеличавам тока на гейта, а той ме даде за лош пример на една лекция, сега това е основен принцип в управлението на мосфет трансзистори

26

Анонимен

преди 7 години

До do 22Съжалявам, че е трябвало да преживееш това, но вярвам, че казваш истината.Безобразията в БАН ме накараха да напусна тази организация, макар че вече имах научна степен, но придобита със свободна докторантура.Дано Господ се намеси, за да спаси българската наука, друг начин не виждам. Шуро-баджанаците няма да изпуснат кокала.

25

Видя им се странно

преди 7 години

на хората тук, как някой може да провали кандидат със солидна продукция. Ами как? Госпожата с тежкия климактериум се заинатила, че в случая се тълкува неправилно новия Закон за академично развитие, където ясно е казано, че за длъжност асистент /най-ниската/ не е необходима научна степен. Злобната се изплашила, че онази - продуктивната - ще се хабилитира много бързо, ако защити веднага след като стане асистент. И това го има, човек с постижения да не е посмял да представи дисертация години наред.

fallback