Снимка: архив, Reuters
fallback

Испанските астрономи Карлос и Раул де ла Фуенте Маркос откриха край Уран втори троянски астероид - 2014 YX49, който се намира в района на точката на Лагранж L4 и е в орбитален резонанс 1:1 с планетата, съобщи Лента.

По преценки на учените в качеството си на троянски астероид в орбитата на Уран 2014 YX49 е бил през последните 60 000 години. Преценките им показват, че в подобен статус астероидът ще остане още около 80 000 години.

Местоположението на 2014 YX49, както и на първия открит край Уран троянски астероид - 2011 QF99, в дългосрочен план се определя от Юпитер и Нептун. Както и 2011 QF99, 2014 YX49 е с диаметър няколко десетки километра.

Заключенията на учените са базирани върху проучванията им за 2014 YX49 в базата данни за малки тела на Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА.

Освен край Уран троянски астероиди досега са открити край Земята, Марс, Юпитер и Нептун.

Същите испански учени по-рано установиха, че астероидът 2016 HO3, открит през април м.г., след няколко милиона години ще престане да бъде квазиспътник на Земята.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

TheDumv

преди 7 години

До ГалилейТроянски астероид в точка Л4 не кръжи около планетата, а се намира в орбитата на планетата /кръжи около слънцето/ и се движи пред нея. Троянските астероиди се наричат така защото са временно на местата на които са. В реалния космос където много неща се въртят около слънцето при правилното подреждане на планетите и спътниците им, троянските астероиди спират да са троянски и стават само астероиди...

4

Анонимен

преди 7 години

Егати некадърната статия аз :) добре, че е Галилей(2) да обясни на хората за какво става дума :)

3

Баш Майстора

преди 7 години

Бъзикате се ..?! :))

fallback