Снимка: Reuters, архив

Патологични промени в ретината на окото могат да допринесат за идентифициране на заболявания на централната нервна система, сочат резултатите от финландско изследване, цитирани от ЮПИ.

Д-р Хенри Лейнонен и колегите му от университета на Източна Финландия изследвали функционални аномалии в ретините у мишки. Заключенията им са, че чувствителната към светлината тъкан в дъното на окото може да бъде смятана за неразделна част от централната нервна система.

Тъй като окото лесно може да се изследва, д-р Лейнонен е на мнение, че използването на ретината за проучване на мозъчни заболявания може да направи диагностицирането им по-ефикасно и по-малко инвазивно.

В рамките на експериментите си екипът му използвал електроретинография и визуално евокирани потенциали, за да следи за промени във функциите на ретината. Учените открили промени в нормалното дневно и цветно зрение у засегнати от болестта на Хънтингтън мишки, докато състоянието на животното е пресимптоматично. Аномалии в нощното зрение пък били налице у засегнати от болестта на Алцхаймер гризачи.

Откритията на екипа на д-р Лейнонен се добавят към нарастващия брой данни, които показват, че патологични промени в ретината са свързани с централната нервна система.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase