Снимка: Reuters
fallback

Далечни гигантски комети могат да унищожат живота на Земята един ден, досущ като астероидите. За тази опасност обаче учените често нехаят, пише Франс прес.

Агенцията се позовава на изследване на астрономи от университета в Бъкингам, публикувано в британското научно издание "Астрономия и геофизика".

Тези комети са с размери 50-100 километра и поддържат нестабилни орбити, които се засичат понякога с тези на гигантските планети, каквито са Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун. Под въздействието на гравитационните полета на тези планети споменатите комети могат понякога да променят траекторията си и да се озоват във вътрешната част на Слънчевата система, в която са включени Меркурий, Венера, Земята, Марс и астероидният пояс.

Рискът 100-километрова комета да се сблъска със Земята беше изчислен от Бил Нейпиър от университета в Бъкингам. Той е веднъж на 40-100 000 години, съобщава БТА.

Приближавайки се до Слънцето, тези комети, съставени от прах и лед, се разлагат на многобройни фрагменти. Сблъсъкът на техните отломки с нашата планета би бил неизбежен, притеснени са специалитите.

През последните 30 години учените положиха големи усилия за да анализират рисковете от сблъсък на астероиди със Земята. Сега британските астрономи предлагат да погледнем по-надалеч, отвъд орбитата на Юпитер, за да бъде отчетена заплахата от гигантите.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Наблюдател

преди 8 години

За съжаление "?"-a не е "Дали?", а "Кога?"....

9

до 6

преди 8 години

никога неможем да сме сигурни когато говорим за заплаха от горе

8

Анонимен

преди 8 години

Че нали за това имаме С-400 и Пейтриът...тея па кво незнаят ли!!!

fallback