Снимка: Reuters, архив
fallback

Антарктическият океан отново е започнал да поглъща големи количества въглероден двуокис, главният причинител на парниковия ефект, и този факт дава нови надежди на климатолозите, съобщава Франс прес.

Океаните поглъщат около една четвърт от емисиите на въглеродния двуокис, който се изпуска в атмосферата в резултат на човешката дейност при изгарянето на въглищата и петрола. А за Южния океан този процент възлиза на 40 на сто.

"Антарктическият океан поглъща много повече въглероден двуокис, отколкото изпуска, заявява една от авторките на проучването Дороти Бейкър от университета в Северна Англия.

Той "изсмуква" голяма част от вредните емисии, които се държат на човешката дейност. А това допринася до намаляването на концентрацията на въгелроден двуокис в атмосферата и до забавянето на климатичните промени."

Тя припомни, че според предишни изследвания количествата, поглъщан въглероден двуокис от Южния океан, не бяха се увеличавали от края на 80-те години. А това засили притесненията на учените да не би неговите способности за абсорбиране да са се изчерпали. През наблюдавания период Антарктическият океан поглъщаше основния парников газ с 30 процента по-малки количества.

Но според последното международно изследване, ръководено от Никола Грюбер от университета в Цюрих, тенденцията се е обърнала от 2002 година.

Южният океан отново е възвърнал първоначалната си абсорбционна способност. Това се дължи на промяна в подводните течения и на спадането на повърхностната температура на океана. При това водите, богати на въглероден двуокис, са останали на голяма дълбочина. Оказа се, че абсорбционните свойства на Южния океан варират в много по-големи граници, отколкото учените предполагаха досега.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

Гецата

преди 8 години

Стига вече с това глобално затопляне.Говерете за неща, които наистина ни касаят и за които имаме сили да спрем и предотвратим. Например знаете ли колко милиони тонове буклуци се изливат всекидневно в Черно море, например, благодарение на Дунав и на Волга. А после ядем черноморска риба, пълна с какви ли не отрови.Всекидневно почвата се замърсява с тонове изкуствени торове и отвори против вредители. Те се просмукват във водата, почвата и растенията и после ние пием и ядем тези отвори.

4

Анонимен

преди 8 години

Този пкеан да не ни изсмуче нас накрая! По-евтино ще му излезе.

3

Анонимен

преди 8 години

Ако всички хора на Земята,пръднат дружно,ще се увеличи ли парниковия ефект?

fallback