Снимка: Reuters
fallback

НАСА планира роботизирана мисия до юпитеровата луна Европа, където се спекулира, че може да има някаква форма на живот, съобщиха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Американското космическо ведомство се готви да отдели 15 милиона долара в проектобюджета си за 2015 г., за да стартира мисия до юпитеровата луна Европа, пише БТА. Засега не се съобщават повече подробности, но Елизабет Робинсън от НАСА поясни, че началото на мисията трябва да бъде сложено в средата на 20-те години на този век.

Радиационната среда около Юпитер и разстоянието между този газов гигант и Земята са сериозно предизвикателство, отбелязаха от НАСА. Когато НАСА изстреля космическия апарат "Галилео" до Юпитер през 1989 г., му бяха нужни 6 години, за да стигне до дестинацията си.

Астрономът Лори Лешин от политехническия институт Ренселър заяви, че това ще е трудна мисия до приковаващ вниманието обект в Слънчевата система.

В миналото космически апарати на НАСА, сред които "Галилео", са прелитали край юпитеровата луна Европа, но нито един от тях не е фокусирал вниманието си върху нея. Астрономи отдавна лобират в полза на мисия до Европа, но осъществяването на предложенията им трябваше да струва милиарди долари.

Миналата година учени установиха, че струи водни пари се отделят от ледената покривка на Европа. Прелитането през тези струи може да направи изследването на Европа по-евтино, отколкото орбитирането около нея или кацането върху ледената й покривка, увери ученият Робърт Папалардо от НАСА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

Анонимен

преди 10 години

Новината ми напомня за "Космическа одисея" :)

4

Може би са те?

преди 10 години

А какво мислите за тезата, че животът на Земята е дошъл от Марс?

3

До Ал.

преди 10 години

Енергията е същата която държи океана под леда течен - приливите и отливите на Европа причинени от Юпитер са много по-мощни от тези на Земята причинени от Луната, и май са достатъчни да причинят ***, което пък да сгрее леда над точката на топене. Тази топлинна енергия може да е източник и за живота (виж например дълбоко-океанските вулканични извори с темепратура над 100 градуса С, и какво разнообразие на живот има там).

fallback