Снимка: архив, Reuters
fallback

Астрономи от Европейската южна обсерватория са открили най-голямата към този момент звезда във Вселената. Статията на учените ще бъде публикувана в сп. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, съобщи Phys.org.

Радиусът на небесното тяло, получило обозначението W26, 1500 пъти надхвърля този на Слънцето. Освен това звездата е и една от най-ярките, които са наблюдавани до момента.

Откритието е направено с помощта на телескопа VLT. W26 се намира в съзвездието Олтар (Жертвеник), разположено на 16 000 светлинни години от Земята. Звездата се отнася към класа на т.нар. червени свръхгиганти и е в групата на масивните звезди, които отдавна привличат вниманието на астрономите.

Изследователите са открили около звездата облак с йонизиран водород. Заедно с данните за самата звезда (например изменението на спектъра на излъчване) това според учените показва, че свръхгигантът се намира в последния етап от еволюцията си. Астрономите твърдят, че наблюдението на W26 ще помогне да се научи повече за последните дни на подобен род небесни тела.

Според астрономите строежът на облака около звездата напомня на тази около останките от свръхновата SN 1987A. Тя се намира в галактиката спътник на Млечния път - Големия Магеланов облак.

Светлината от нейното избухване достигна Земята на 23 февруари 1987 година.
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

Анонимен

преди 10 години

Най близката галактика до млечният път е на растояние от 2 милиона светлинни години а млечния път е широк едва 100 000 св.години. Та това значи ,че нашите така наречени журналисти си смучат пръстите докато измислят новините. Пояснение ,,на краката,,

16

анонимен

преди 10 години

Да, готино е да ми изтриете коментара. Там поне имаше 5-те най-големи звезди. И да пак да подчертая че тази е на 6-то място.

15

Voltaire

преди 10 години

До Анонимен 7Вероятно говориш за маса, в случая става дума за радиус.Червен гигант е текущата фаза на звездата, която вероятно е преминала поне един път през свръхнова. Краят на звездата е черна дупка, тъй като надхвърля границата на Чандрасекар.

fallback