Изображение: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
fallback

Общ преглед

 

Автоматичната междупланетна станция на НАСА "Касини" получи нови данни за състава на повърхността на Енцелад –  шестия по големина спътник на планетата-гигант Сатурн, предадоха световните агенции.
Космическият апарат успешно прелетя само на 100 километра  над небесното тяло, като направи снимки и анализира съдържанието на гейзерите, изригващи от повърхността на Енцелад в региона на дълбоките разломи, известни като тигрови черти.

За новите  данни, получени от "Касини", съобщи Лабораторията за реактивни  двигатели на НАСА в Пасадена, щата Калифорния, осъществяваща  експедицията, която е съвместен проект на Европейската  космическа агенция и на космическите ведомства на САЩ и Италия.

Бордовите прибори на междупланетната станция са успели да  анализират с голяма точност строежа на застиналата кора на  Енцелад в района на южния му полюс. Данните са били получени  чрез спектрометър, който работи във видимия и в инфрачервения  диапазон на светлинните вълни. Били са измерени параметрите на  потоците плазма (протони и електрони).

Oще по темата
3 окт 2011 17:03
2
Инфрачервеният режим позволява да се определи с голяма  точност границата между повърхността на спътника и сенките на  неравностите по неговия релеф. Учените от НАСА можаха да сравнят новите данни с по-стари, за да установят дали съществува  зависимост между изхвърлените от гейзерите кристалчета лед и водни пари и състава на повърхността на спътника.

Следващата среща на "Касини" със спътника на Сатурн ще се  състои на 19 октомври. Тогава станцията ще се приближи до него  на разстояние от 1231 километра. Сондата беше изстреляна в  космоса през 1997 година и достигна Сатурн през 2004 г.  Първоначално се предполагаше, че станцията ще завърши мисията си през 2008 година. Но сроковете на експедицията бяха  удължавани два пъти. Отначало с 27 месеца, а след това до 2017  година, допълва БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Анонимен

преди 12 години

Но това е планираното, а не реалното. Заради раздутия бюджет не е сигурно дали изобщо няма да закрият мисията. Тъй че още бая време ще трябва да разчитаме на Хъбъл...

12

kir

преди 12 години

Относно космическият телескоп Джеймс Уеб. Планираното извеждане на апарата в космоса на хелиоцентрична орбита от около 1 500 000 км от Земята, е не по-рано от юни, 2013 г. Ще бъде изстрелян от Гвианския космически център в Куру, Френска Гвиана с ракета Ариана 5.

11

Alex

преди 12 години

направо тръпки ме побиват---прелетяла е на 100 км само над повърхността на този непредставимо далечен свят! --това става с наука, ама сериозна наука, която може да се прави само в една голяма страна! Тези, които чакат края на САЩ да се приготвят за дъъъъълго чакане- няма да е в други ден...

fallback