Снимка: Getty Images/Guliver Photos

По правило плъховете старателно избягват всякакви срещи с най-големия си враг - котките. Но когато станат преносители на паразита Toxoplasmа gondii, гризачите рязко сменят поведението си. И вместо да бягат от своите естествени неприятели, те са силно привлечени, дори и сексуално от тях, съобщава "Ню Йорк таймс".

Когато надушат котешка урина плъховете стават изключително плашливи и бързо се скриват. Но не и когато са заразени от бактерията на токсоплазмозата, установил ученият от Станфордския университет Робърт Саполски.

Какво следва от това?

"Лоша новина за плъха и добра новина за токсоплазмата, която се размножава само в котките. Паразитът инфектира гризача, котката го изяжда, а токсоплазмата се възпроизвежда в любимата си котешка среда", обобщава Саполски.

Станфордският екип изследвал мозъчната дейност на 36 плъха. Едните от тях били инфектирани, други - не. Те трябвало да подушат урина на котка и мириса на женска в овулация.

Учените се съсредоточили над двата вида невронни пътища, които командват страха и половото привличане. В мозъка на гризачите те минават много близко един до друг през област на мозъка, командваща емоциите и поведението.

Паразитът активира областта в мозъка, свързана със сексуалната възбуда. Едновременно с това мирисът на котешка урина възбужда плъха, по същия начин, както самка от неговия вид в овулация. Което представлява висше майсторство за един паразит по пътя към еволюцията.

"Да ликвидиращ чувството за страх у преносителя, да го възбудиш сексуално и да го обречеш на сигурна смърт, за да си намериш нов дом, за това не би се сетил дори и Макиавели", коментира изданието.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase