Снимка: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
fallback

Космическият апарат „Касини“ направи снимки на две от сатурнианските луни Титан и Тетида, съобщи Лента.ру.

На преден план се вижда Тетида. Този спътник е с диаметър от около хиляда километра и почти изцяло се състои от воден лед. На втори план е Титан, който заради плътната си атмосфера се вижда „размазано“.

Титан е второто небесно тяло в Слънчевата система след Земята, на което има кръговрат от течности – ролята на водата в  този кръговрат изпълняват метана и етана. В края на 2010 г. Стана ясно, че на Титан може би има криовулкани. Това са вулкани, при които ролята на магмата е поета от водата.

Снимката е направена на разстояние от 3,2 млн. км от Титан и на 1,9 млн. км от Тетида.

„Касини“ бе изведен в Космоса през 1997 г. Заедно с апарата „Хюйгенс“. През 2004 г. апаратът достигна орбитата на Сатурн, а на 25 декември 2004 г. „Хюгенс“ се отдели и кацна на повърхността на Титан.

През 2010 г. сондата започна нов етап от мисията си, наречена „Слънцестоене“, която ще продължи до 2017 г. Тя включва 60 допълнителни обиколки около Сатурн, 26 приближавания до Титан, 7 с Енцелад и по едно с Диона ,Рея и Елена.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

До 6

преди 12 години

Няма да се плашиш приятел. В пастата има флуорно съединение. Чистия флуор наистина е по активен елемент от кислорода. Те са единствените елементи които могат да поддържат горене. :)

6

До 5

преди 12 години

Не го знаех, но вече ще внимавам като си мия зъбите да не прескочи искра :)

5

До 4

преди 12 години

Или флуор. Тогава ще е по страшен пожара.

fallback