Снимка: Getty Images/Guliver Photos
fallback

Фосили на миниатюрни организми, живели преди 717 млн. до 812 млн. години, са най-старият пример на животни с минерално покритие като при днешните охлюви, съобщи Лайв сайънс.

Простите микроорганизми, намерени от американски учени край границата между Аляска и Канада, са били покрити с пластини с остри шипове. Те са от рода Characodictyon и са живели през периода на разцвета на едноклетъчните организми, точно преди първото голямо застудяване.

Учените от Харвардския университет и от университета на Калифорния в Лос Анджелис създадоха 3-измерни образи на фосилите. Те разкриват, че всяка пластина по тях е била широка около 20 микрона. Пластините са били подредени като пчелна пита, като по периметъра са излизали остри шипове.

Този модел е характерен за съвременни едноклетъчни водорасли, произвеждащи минерализираното си покритие в сакчета, които служат за храносмилане и изхвърляне на отпадъчен материал, и след това изтласкват пластините на повърхността.

Вероятно новооткритите организми са правели броните си по подобен начин. За какво са им служели те, учените не са категорични. Най- вероятно са ги пазели от хищници. Възможно е също с тях да са се задържали по-добре на повърхността на водата.

 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

3

do 1

преди 12 години

Kyde gi chetesh tia prostotii bre?

2

охлюв

преди 12 години

Абе кво 'огнено състояние' бе!Навсякаде е горял огън ли???Направо ще ме разплачете ейй..само *** ли пишат тука...хайваните са живяли във водата,поне кат си кух чети бе!Океаните знайш ли кога са се появили а?

1

Анонимен

преди 12 години

Поредната заблуда. До преди 190 милиона години Земята е била в огнено състояние и тогава започва да изстива. Няма черупки на по-голяма възраст от около 150 милиона години.

fallback