Учените от Европейската космическа агенция (ESA) представиха най-точния досега модел на геоид, съобщава официалният сайт на агенцията.

За да построят картата, учените използвали данни, получени от апарата GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer – спътник за изследване на гравитационното поле и постоянните океански течения). На борда на този апарат се намират високочувствителни акселерометри, с помощта на които апаратът е получил данни за гравитационното поле на Земята. Събирането им е отнело на GOCE около две години.

Въз основа на получените данни изследователите са направили триизмерен модел на геоид, който можете да видите тук. Освен това според учените новите данни ще им помогнат в съставянето на най-точната до днес карта на морските течения.

Понятието геоид е въведено от Карл Фридрих Гаус през XIX век като "математическа форма на Земята". Фигурата представлява еквипотенциална повърхност на земното гравитационно поле. Такава форма би имала планетата, ако в световния океан отсъстваха теченията (тоест ако водата е неподвижна спрямо повърхността), приливите, а повърхността на континентите беше покрита с мрежи от дълбоки тесни канали, които съединяват различните океани и позволяват да се определи "нивото на морето" в дадена точка на континента. При това реалната форма на Земята забележително се различава от геоид.

Апаратът GOCE е изстрелян на 17 март 2009 г. с руска ракета-носител "Рокот" от космодрума Плесецк. Сондата е снабдена с йонен двигател.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase