Снимка: Hinode (Solar-B)
fallback

На Слънцето има дупка и от нея изтича плазма в Космоса, съобщи Дискавъри.

Снимката, на която се вижда дупката, е направена в началото на февруари от японския космически апарат "Хинод". Той може да гледа Слънцето в крайно ултравиолетовия и рентгеновия спектър и затова разграничава добре горещата слънчева плазма.

Слънчевата атмосфера, или корона, е по-гореща от повърхността на звездата. На снимката "Хинод" е заснел короната с рентгенови лъчи, така че се вижда само най-горещата плазма.

Сравнена с нея, по-хладната плазма изглежда тъмна. Именно тя прилича на дупка. На снимката има два такива тъмни района.

Слънчевата повърхност е обвита с линии на магнитното поле. Те улавят, ускоряват, загряват и задържат слънчевата плазма. Това явление се нарича коронарен дъжд.

Дупките в короната са на места, където магнитните линии не се срещат. Там слънчевата плазма се изхвърля в Космоса към бързия слънчев вятър. Именно затова те са толкова важни.


(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

6

Анонимен

преди 13 години

Някой може и да го чуват за първи път, а други сме го учили в Университета още преди 30 години, но не това е важно. Важно е, че журналистите се чудят как да избълват някоя "сензация" вместо да прочетат оригиналната статия и да разберат за какво иде реч!

5

abe hora

преди 13 години

napisanana e edna novina za koiato chuvame za parvi pat,a balgarina vse umnik,vsichko znae

4

Анонимен

преди 13 години

С малката разлика, че в оригиналната статия на сайта на "Дискавъри", понятието дупка е написано в кавички! Или това не е чак толкова важно?!

fallback