Снимка: ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum)
fallback

Европейският апарат Mars Express направи нови снимки на марсианската луна Фобос, от които учените съставиха триизмерно изображение.

На 9 януари сондата прелетя на 100 км от спътника на Марс и успя да заснеме обратната му страна, която беше трудно да се наблюдава.

Oще по темата
На новите снимки са запечатани планираните райони за спускане на руската сонда "Фобос-Грунт", чието изпращане е предвидено за тази година. Специалистите не изключват, че окончателното място за кацане на сондата ще бъде избрано, след като апаратът се отправи в Космоса.

Фобос е по-голямата от двете марсиански луни (името на другия спътник е Деймос). Средният радиус на Фобос е около 11 км. Досега учените не могат да кажат еднознано как точно се е образувал този спътник на Червената планета.

Според една от версиите той се е формирал от материал от главния астероиден пояс, а според друга Фобос е част от самия Марс, отделила се при сблъсък с друго небесно тяло, пише Lenta.ru.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

Анонимен

преди 13 години

27 е прав. Ако не беше Хъбъл и снимките от американските и европейски апарати пияния Руснак нямаше и да беше чувал за Фобос.

26

Анонимен

преди 13 години

А Хъбъл с който учените по цял свят надникнаха в места за които не са и мечтали да не е велико Руско постижение. Русия нямат коли, самолети, компютри телефони софтуери, имат ракети за да ги ползва цял свят за мулета.

25

Анонимен

преди 13 години

Пич я кажи на всеослушание в твоя живот каква руск техника и технология ползваш за да ти кажем каква американска и китайска ползваш. Отдавна хвърлихме ладите които бяха върха на Руската техническамисъл. Пишеш някакви глупости които само разни напити с водка са ги писали някъде си.Слез на земята Русия са технологично изостанали с десетилетия Еврофлот купува Бойнг и Еърбъси, а китай индия япония са се обърнали към САЩ отдавна. Русия ако не е газа и урана коит са десетки проценти от БВПсвърши ли са

fallback