Снимка: Telegram
fallback

Малко след като навърши 18 години през февруари, Даниил Ермоленко сбъдна отдавнашно желание и подписа договор с въоръжените сили на Русия. Месец по-късно той гласува за първи път, давайки бюлетина на президентските избори за Владимир Путин, който вече беше на власт шест години, когато Ермоленко се роди през 2006 г.

До края на март Ермоленко е завършил основно двуседмично военно обучение и бил изпратен в Бердичи в Източна Украйна, където руските сили участват в опустошително нападение като част от пролетната си офанзива.

Там, на 4 април, по време на щурм на украинска позиция, Ермоленко се оказва отделен от своята част, обкръжен от интензивен вражески огън. Съобщава се, че преди да загуби контакт, Ермоленко се е свързал по радиото с базата си: "Това е, момчета. Обречен съм."

Миналата седмица семейството и приятелите му се събраха в малък град в Централна Русия, за да получат ковчега на Ермоленко, който беше увит в руското знаме. Военен оркестър водеше церемонията по спускането на ковчега в земята.

Ермоленко е единствената регистрирана руска загуба досега, която е родена през 2006 г., което го прави най-младият известен войник, загинал, откакто Путин заповяда на войските си да влязат в Украйна преди повече от две години.

"Той нямаше търпение да се присъедини към бойните действия, така че когато навърши пълнолетие, се възползва от шанса си", казва брат му Максим, 25-годишен, в телефонно интервю от малкия град Краснофимск, близо до планината Урал, където се върна от фронтовата линия, за да присъства на погребението.

Максим се е записал за първи път в армията през 2022 г., малко след началото на пълномащабното нахлуване на Русия. "Той искаше да последва примера ми и да се включи. Предупредих го, че войната не е хубава… но психически той беше готов", споделя той пред The Guardian. "Гордея се с Даниил. Той винаги е казвал, че иска да се бие с нацисти и фашисти там", добави той, повтаряйки някои от фалшивите разкази, популяризирани у дома от Кремъл, за да се опита да оправдае войната си срещу Украйна.

Хиляди млади руснаци, често наричани "поколение P", тъй като са живели само по време на президентството на Путин, са загинали в битки в Украйна. Mediazona, руско издание, което проследява жертвите във войната с помощта на отворени източници, идентифицира близо 5000 войници на възраст под 24 години, които са загинали във войната, включително 1400 на възраст под 20 години. Реалната бройка вероятно ще бъде много по-висока.

Русия представя тези паднали мъже, много от които произхождат от вътрешността на страната, като герои. И Кремъл положи големи усилия, за да гарантира, че много повече млади хора се присъединяват към битките, докато Путин се опитва да преустрои страната в милитаризирано общество.

Малко след началото на войната руските власти промениха законите си, за да позволят на 18-годишни като Ермоленко да постъпват на договорна служба веднага след завършване на училище. Още по-амбициозно, Кремъл започна безпрецедентна кампания за формиране на ново поколение руснаци, които искат да се запишат в армията.

Откакто Путин дойде на власт през 2000 г., руското правителство се опитва да наложи държавна идеология на своите млади хора, като инвестира сериозно в проправителствени младежки организации. Но в продължение на години тези усилия изглежда се проваляха, като младите руснаци често бяха в челните редици на продемократичните протести и оглавяваха анкети, изразяващи антиправителствени настроения.

Войната в Украйна обаче даде нов импулс на Кремъл да индоктринира тийнейджърите с изключително агресивната и антизападна версия на патриотизма на Путин.

"Ние водим най-малко три войни", каза Сергей Новиков, висш кремълски бюрократ, през юли 2023 г. "Войната е на фронтовата линия. Има икономическа война. И третата война е идеологическа война... война за умовете на младите."

Русия драстично увеличи разходите си за патриотично образование и държавни милитаризирани групи за деца и тийнейджъри от £25 милиона през 2021 г. до повече от £382 милиона през 2024 г. От началото на конфликта учебниците в държавните училища бяха пренаписани, за да се приведат в съответствие с външната политика на Кремъл, отразяваща руската интерпретация на историята, която подчертава необходимостта от възстановяване на "исторически територии", изгубени от Украйна.

Москва отдава особено значение на ветераните от войната, включително бивши затворници от групата Вагнер, които се завърнаха у дома от Украйна. В неотдавнашна реч Путин каза, че повече от 1000 руски ветерани вече са наети в училищата. От септември много от тях ще водят задължителни военни уроци, които ще включват обучение за управление на дронове и боравене с Калашников.

Младите руснаци също се сблъскват с по-очевидни, физически напомняния за войната. В училищата в Русия хиляди мемориални плочи са поставени в чест на бивши ученици, умрели в това, което се определя като най-голямата саможертва за родината.

В едно училище в сибирския град Братск членове на руската младежка армия Юнармия се събраха през февруари, за да открият мемориал, посветен на шестима възпитаници. Видеорепортаж от събитието, публикуван от местен информационен бюлетин, показва скърбящи майки, седнали на училищна скамейка, докато младежи от Юнармия четат стихове, които прославят войната. След това видеото преминава към млад член на Yunarmia, представен като Денис, който казва, че "би искал да стане герой като тези мъже".

Дългосрочната ефективност на милитаризираните съобщения на държавата все още е предмет на дебат.

"Идеологическата индоктринация на тийнейджърите е една от областите, в които руската държава се доближава най-много до тоталитаризма", казва Екатерина Шулман, руски политолог. Но тя посочи неотдавнашно проучване, което показва, че по-младите руснаци все още предпочитат индивидуалистичния успех пред държавните идеологии. "Все още е твърде рано да се каже колко успешен е бил Кремъл".

Шулман каза, че масивните финансови стимули за подписване на военни договори вероятно ще изиграят най-голямата роля в убеждаването на младите мъже да се присъединят към армията.

В Красноуфимск Максим Ермоленко подчерта, че няма търпение да се завърне в битка. "След смъртта на брат ми се чувствам допълнително мотивиран да завърша работата", заявява той.

Повече от всичко Максим каза, че иска младите руснаци да последват примера на брат му. "Надявам се, че историята на Даниил ще послужи като вдъхновение за други да се присъединят."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

460

Анонимен

преди 1 месец

Ами животът на всеки е резултат от индивидуални решения! Като е решил, че в армията с оръжие ще стане мъж, да си носи последствията. Между другото, така се намалява въглеродния отпечатък, а и се обогатява почвата с азот, в случай, че някой реши да сади бобови растения в близост до гробовете.

459

Истината

преди 1 месец

В библиотекр има библия и там е записано който вади нож друга.....

458

Анонимен

преди 1 месец

И защо беше необходимо да загине на 18 г. това хубаво момче? Десетки хиляди загинаха, във война на два братски народа. Това не биваше да се случва.

fallback