Снимка: БГНЕС

Представители на проруските бунтовници в отцепилия се от Молдова регион Приднестровие призоваха Русия за "защита" на фона на опасенията, че територията може да се превърне в нова точка на напрежение в конфликта на Москва със съседна Украйна, предаде АФП.

Тънката ивица земя де факто се контролира от проруските сили след разпадането на Съветския съюз, но е международно призната като част от Молдова.

На специален конгрес в региона - едва седмият в историята му - депутатите приеха резолюция, с която поискаха от руския парламент да "защити" Приднестровието от засилващия се натиск от страна на Молдова. Те заявиха, че молдовското правителство в Кишинев е започнало "икономическа война" срещу Приднестровието, блокирайки жизненоважен внос с цел да го превърне в "гето".

"Решенията на настоящия конгрес не могат да бъдат пренебрегвани от международната общност", заяви на срещата ръководителят на външната политика на отцепническата република Виталий Игнатиев.

Резолюцията идва само ден преди президентът Владимир Путин да направи годишно обръщение пред руските законодатели и в момент, когато Украйна търпи неуспехи на бойното поле.

Сепаратистката територия за последен път проведе конгрес през 2006 г., когато депутатите обявиха референдум за интегриране с Русия. Гласуването завърши с преобладаващо мнозинство в полза на референдума.

Призивът за помощ от страна на Москва подхрани сравненията с февруари 2022 г., когато подкрепяните от Русия бойци в Източна Украйна призоваха за защита срещу това, което според тях са непрестанни атаки и обстрел от страна на силите на Киев.

Делегатите на конференцията почти не споменават Украйна, според разкази за заседанието в държавните медии, като вместо това насочват гнева си към Молдова, която обвиняват за икономическите проблеми на територията.

Говорител на молдовското правителство омаловажи опасенията преди рядката среща.

"От Кишинев нещата изглеждат спокойни. Няма опасност от ескалация и дестабилизиране на ситуацията в Приднестровието. Това е поредната кампания за създаване на истерия", се казва в съобщение в Телеграм.

Молдова обвини Кремъл, че подклажда напрежението в Приднестровието - предимно рускоезичен регион, който е силно зависим от подкрепата на Москва.

Откакто Москва започна пълномащабната си атака срещу Украйна, Кишинев се опасява, че Кремъл може да използва Приднестровието, за да открие нов фронт в югозападната част на страната, в посока Одеса.

Малкият регион беше разтърсен от необясними взривове през 2022 г., които според военни анализатори може да са били руски опит за въвличане на региона в конфликта.

След това, през март 2023 г., проруското ръководство на Приднестровието обвинява Киев в опит за убийство на техния лидер - обвинение, което Украйна отхвърля.

Кремъл разполага с около 1500 войници, постоянно разположени в региона, и е предупредил Украйна и Молдова, че нападението срещу тях ще има сериозни последици.

Русия все още подкрепя икономиката на Приднестровието с безплатни доставки на газ, но след конфликта в Украйна сепаратистката република се оказва все по-изолирана от Москва.

Срещата на приднестровските официални лица се провежда в момент, когато Украйна е изправена пред силен натиск на фронтовата линия, където напоследък губи позиции спрямо Русия на фона на нарастващия недостиг на боеприпаси.

Украинският президент Володимир Зеленски посети Албания за срещата на върха на страните от Югоизточна Европа, където се очакваше да поднови призивите си за повече помощ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase