Употребата на наркотици в окопите на руснаците на фронтовата линия в Украйна е толкова разпространена, че някои хора казват, че там е "като в Лас Вегас". Те използват синтетичен стимулант, известен като "сол".
Независимият руски уебсайт Verstka съобщи, че е разговарял с десетки войници, употребяващи наркотици и жители на окупираната от Русия украинска територия, за да изгради картина на използването на забранени вещества.
Военнослужещите могат лесно да доставят наркотици в окопите си в окупираните райони на Украйна, твърди разследването. "Тук е като в Лас Вегас", твърди един войник.
"Всеки знае, ако приемате наркотици в окопите, разбира се - землянката е малка. На никого не му пука. Основното нещо е да не притеснявате никого. Просто да не напускаме землянката", казва друг войник, който е редовен потребител.
"Те употребяват наркотици от скука", добавя той. "По време на война постоянно чакаш нещо, а от време на време се молиш всичко да свърши. Когато пушех сол в землянката, не ми пукаше за възможно откачане (пристъп на параноя). Скуката е много по-лоша.
Запаси от "барут" (амфетамин) и "шишарки" (марихуана) са лесно достъпни – или продавани от местните жители, доставени неволно от доброволци, които носят оборудване на войниците, или просто донесени от самите мъже поради слаби проверки.
Професионалните войници и наборниците използват заплатите си в армията, за да поръчват от дилъри чрез приложението за съобщения Telegram, установява Verstka. Новобранците в руските въоръжени сили могат да печелят до 200 000 рубли (£1700) на месец или четири пъти средната заплата в Русия. Покупките включват мефедрон, амфетамини и "сол" или алфа-PVP - синтетичен наркотик, който може да причини параноя и халюцинации и може да доведе до агресия и самонараняване. Един войник описва пушене на алфа-PVP от капака на буркан през химикалка и "гасенето" му с водка.
Цените са високи поради риска от доставка във военната зона. Три спринцовки с незаконно вещество струват около 15 000 рубли (£125), каза един потребител на Verstka.
Вадим, употребяващ наркотици от окупирания Мариупол, казват, че наркотиците в "новите региони", анексирани от Русия, са поне двойно по-скъпи от тези в Москва. "Не мисля, че цените на солта са отблъснали някого", признава обаче той. "Все още има много потребители, точно както преди... Повечето войници в града приемат амфетамин, мефедрон, сол — виждал съм руски войници надрусани и то не само веднъж."Можех да кажа, че не са на себе си."
Той добавя, че преди Мариупол да бъде превзет от Русия, той също е знаел за украински войници, които приемат наркотици.
Кирил, друг войник, споделя пред Verstka, че има 27-годишен другар, който е влязъл в армията, въпреки че е бил зависим от три години. "Как е преминал медицинската комисия в Московска област е голям въпрос", казва той, добавяйки, че медик е заключил, че приятелят му е получил свръхдоза, когато е започнал да трепери и да се поти обилно, неспособен да се движи, по време на военна задача.
Въпреки приемането на наркотици в тиловите позиции, някои войници бяха скептични, че злоупотребата е широко разпространена на фронтовата линия.
"Само не си представяйте, че сме в окопите и се бием с камъни. Не съм чувал за нищо такова. Но да, в окопите отпред пият много", казва един войник от специалните части на Verstka, добавяйки, че основният проблем в тила е скуката. "Така че разбирате, стрелял съм с пистолет два пъти от март 2022 г."
Анекдотични доказателства за приемане на наркотици от руски войници вече бяха разпространени. Видео на военнослужещи, които се редуват да пушат хашиш през тенекия, беше широко разпространено в социалните медии през август. Мъжете в камуфлажни униформи могат да бъдат видени да подават кутията в гората.
Смята се, че руските сили са се борили да поддържат дисциплината и морала в Украйна, като военнослужещите са ядосани на некомпетентните си началници и големият брой жертви. През февруари Украйна пусна видеозапис, на който се твърди, че показва как руски бойци от наемническата група Вагнер бият с лопати своя ранен командир.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Коментари Напиши коментар