Снимка БГНЕС
fallback

Румъния и България като крайбрежни държави на Черно море ще усещат дълго последиците от взривяването на стената на язовир "Нова Каховка". Това прогнозира експертът по водите Франк Галан в интервю за австрийския вестник "Дер Щандарт", съобщава "Дойче веле".

Специалистът посочва, че язовирът е един от най-големите в Източна Европа. "Дори и да стане чудо и войната да приключи утре, последиците от скъсването на язовира ще бъдат усещани десетилетия наред", смята Галан. Той определя взрива на "Нова Каховка" като катастрофа с огромни хуманитарни, екологични и икономически последици.

Експертът предупреждава, че във водата плуват мини. Освен това морските екосистеми ще бъдат сериозно засегнати от катастрофата, казва Галан. Това се отнася най-вече за района около Крим, което засяга и руснаците, но и цяло Черно море, заявява специалистът пред австрийското издание.

"В град Херсон, на 60 км. надолу по течението на реката, където преди войната живеeха 300 000 жители, водното ниво продължава да се покачва. Скоро то ще достигне метър и половина, което ще има дългосрочни последици", казва експертът.

Скъсването на язовирната стена според него е сериозна ескалация на войната в Украйна. "Ако някой създаде хуманитарна и екологична катастрофа от подобен мащаб, на какво още е способен? Да атакува атомна електроцентрала ли?", пита Галан.

Oще по темата


Норсар, норвежка група, която следи сеизмичните активности в Европа, съобщи, че експлозията е станала в 2:54 ч. украинско време на 6 юни. Това е първото независимо доказателство, че язовирната стена е била взривена, а не е рухнала в резултат от вътрешно напрежение и лошо управление, коментира американската обществено радио NPR. "Виждаме импулс от енергия, който е фокусиран. Това е типично за експлозия", обяснява Волкър Ойе, сеизмолог в Норсар.

"Войната се връща в Европа, а с нея и жестокостта на Втората световна война", казва Франк Галан. "От миналата есен знаем, че Русия се цели в елекроцентрали и електропреносната мрежа, както и в станции за питейна вода. Това са умишлени военни действия срещу цивилното население, намиращи се в пълно противоречие с Женевските конвенции от 1949 г. и допълнителните протоколи към тях от 1977 година." Пред "Дер Щандард" той подчертава, че чл. 15 от Конвенцията изрично забранява подобни атаки срещу язовири и атомни електроцентрали.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

137

Роко

преди 10 месеца

Относно,, потоците ", даже САЩ признаха, че има украинско участие. Стига, разбира се, да не покриват собствените си ***! Замислете се, без да се влияете от всички фейкове, кой има полза и на кого най -много вреди взривяването на язовира. Крим остава без вода за 10 г. Предните позиции на руснаците бяха залети, а прословутата контраофанзива на Украйна (невъзможна , според военни експерти) отложена , с изключение на 3-4 точки по цялата дължина на фронта.

136

Ами дайте да

преди 10 месеца

събираме сега сол,да я пращаме на украинците да солят морето,защото от толкова прясна вода ще му падне солеността рибите ще изпаднат в кома.Важното е каквото имаме,да го даваме на украинците,че иначе руснаците ще станат много силни,а големият брат иска,с цената на всичко,най-вече за сметка на други страни,да удря руснаците.Не че не си го заслужават,но защо ние страничните "участници" да носим тежестите,от които други имат полза?

135

Анонимен

преди 10 месеца

ЕСЕТРИ ИМА ЛИ, ЧЕ ДА ОДИМ ДА ГИ СБИРАМЕ?..

fallback