Снимка: БГНЕС
fallback

Русия планира да облекчи ограниченията върху детския труд, премахвайки правилата, които затрудняваха тийнейджърите да си намерят работа, докато икономиката се бори под санкциите и въздействието на мобилизирането на 300 000 резервисти за войната в Украйна.

Позовавайки се на необходимостта от увеличаване на предлагането на работна ръка на фона на „санкционния натиск от неприятелски държави“, законодателите от управляващата партия „Единна Русия“ предложиха законови поправки, за да улеснят тийнейджърите от 14-годишна възраст да получат работа на непълен работен ден.

"Доходите на тийнейджър също биха били допълнителна финансова подкрепа за семействата и биха помогнали да се възпита чувство за отговорност“, се казва в предложението.

Докато подобна работа е често срещана в много други страни, руските закони в момента изискват агенциите за социални услуги да дават разрешение и изискват набор от скъпи проверки за работодателите, за да ги наемат, ограничавайки популярността на детския труд. Проектозаконът ще премахне тези изисквания, влизайки в сила през март 2023 г.

Икономически служители предупредиха, че мобилизацията, обявена през септември, и последвалото изселване на още стотици хиляди руснаци влошават и без това сериозния недостиг на работници. Равнището на безработица е близо до рекордно ниски нива от 3,9% и икономистите предупреждават, че липсата на работна ръка вероятно ще ограничи растежа в бъдеще.

Инфлацията в Русия е напът да достигне най-ниското си ниво от началото на инвазията, пише Bloomberg.

Мобилизацията, заедно с още по-голямото бягство на мъже в чужбина, разрушава и без това слабото потребителско търсене, като кара домакинствата да отложат разходите. Данните показаха забавяне на годишната инфлация до 12.6 през октомври, забавяйки се за шести месец от връх от почти 18% през април.

Набирането на 300 000 резервисти да се присъединят към битките в Украйна вероятно ще увеличи недостига на работна сила и ще увеличи заплатите. Това представлява заплаха за цените, които централната банка на Русия обяви в края на миналия месец, като задържа лихвените проценти за първи път след атаката срещу Украйна.

Въпреки че инфлацията галопираше най-бързо от 20 години след инвазията, спешното повишаване на лихвите и огромните печалби на рублата успяха да спрат потребителските цени. Сривът на потребителските разходи, съчетан със сезонния спад в цената на плодовете и зеленчуците, поддържат месечната инфлация отрицателна или почти около нулата от май насам.

Централната банка сега очаква инфлацията да приключи тази година на 12%-13% и да достигне 5%-7% в края на 2023 г. Путин каза тази седмица, че ръстът на цените може да достигне 5% или да падне още по-ниско през първото тримесечие на следващата година.

Целият анализ на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

63

до 73

преди 1 година

Е то е ясно що в Русия няма стачки, там като се съберат 5 човека на площада, момчетата от ОМОН веднага арестуват 4, за да пазят Путин от народната "любов"

62

Анонимен

преди 1 година

в русия нема стачки че са безработни и нема стачки че е скъпо енергоносителите стачките са у вас в европа че се затваря бизнеса заради скъпите енергономители ама маната си намирате а знаете ли защо -не сте способни да си балансирате страните

61

фактология

преди 1 година

Инфлацията е следствие санкциите към Русия, и еко нагласите, въглеродните санкции, направиха паника. ЕС и светът се наслаждаваще на турбокапитализмът на Путин. Плутократите в Русия завладяха светът чрез евтини продукти въз основа на евтин труд, евтина енергия и евтини такси, субсидии. . Металургия, торове, и други, така са конкурентни на световният пазар, и това положение се подкрепя от богатите страни - ползващи тези продукти. Без евтин азотен тор от русия, жито, метали, енергия, е инфлация.

fallback