Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Независимо от изхода във войната в Украйна, Китай ще бъде единственият печеливш. Проблемът с Тайван няма да ескалира във военен конфликт, въпреки че в речта си Си Дзинпин призовава за "армия от световна класа", която да се справя с регионални конфликти. "Проблемът с Тайван е вътрешен и има много добър климат как да бъде разрешен". Това каза Кръстьо Белев, Българо-китайска асоциация за бизнес развитие в Пекин, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов. Китай вече не е тази евтина производствена база, а зряла икономика, която минава от екстензивно към интензивно развитие.

В изявлението на Си Дзинпин на Конгреса на Комунистическата партия на Китай прави впечатление това, което отсъства, каза гостът. Той подчерта, че речта е била без външна политика, без САЩ, без Украйна, без коментари за политиката нулев Covid. Въпреки това се е откроила тезата, че "Китай няма да отстъпи", въпреки нарастващото геополитическо и икономическо напрежение.

Още по темата

Важен акцент в речта е бил призивът, че китайската армия трябва да се превърне в "армия от световна класа" и "да се научи да борави и с регионални конфликти". Политики като "Един пояс - един път" отново са добили гласност със значението си за "насърчаване на човешката общност" към "споделено бъдеще".

Наблюдението на анализатори, че в изказването Си Дзинпин е използвал много по-малко пъти в сравнение с предишни речи думата "икономика" и много  повече пъти думата "сигурност", събеседникът коментира така: "Изводът е, че икономиката не е много добре. Вече сме 18 октомври, а Националният статистически институт още не е публикувал данните за третото тримесечие".

В много области сме зависими от Китай, подчерта предприемачът, "като се започне от фармацията и се стигне до елементарни неща, като ръкавиците и маските, които идват почти изцяло от Китай, но все пък се виждат и други неща, че инертните газове, например, идват от Сибир. През последните години бяха нарушени глобалните мрежи и връзки, градени 20-30 години и това не води до нищо добро".

"Бизнесът в Европа е твърде зависим от Китай. Тук има една нелоша възможност за България да се опита да бъде част от реиндустриализацията на Европа. Счита се, че може да бъде намерен разумен баланс".

Китай вече не е тази евтина производствена база, която беше, заяви Белев. "Самият Си Дзинпин намекна, че минава към интензивно развитие. Интересно е, че през последните години броят на патентите е водещ в света, броят на китайските университети в световните класации топ 1000 се е увеличил. Така че Китай е вече една зряла икономика и самият Китай вече изпитва недостиг на работна ръка".

"Факт е, че в последните години много по-лесно се прави бизнес в Китай. Нямаме конкретни икономически данни за ръста все още, но има една друга статистика, която показва качеството на живот. Средната продължителност на живота, която показва развитието на здравеопазването и икономиката в Китай, надмина тази в САЩ и вече е на трето място в света", даде за пример гостът.

Според него от напрегната глобална ситуация Китай е единственият печеливш, независимо от изхода на войната между Русия и Украйна. Китай ще бъде печеливш, ако Русия спечели, защото неин съюзник ще печели, а ако Русия се разпадне, Китай отново ще е печеливш.

Относно напрежението около Тайван Белев каза, че "не счита за реално" "военното развитие на този конфликт". Десетки тайванци живеят в Китай и имат свой бизнес. Чисто етнически, за разлика от македонците и украинците, Тайван не се отчужди от континента. Тайванците се считат преди всичко за китайци.

Целият разговор - във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase