Снимка: БГНЕС
fallback

За някои наблюдатели изборите, пред които е изправен президентът Путин, са мрачни. След контранастъплението на Украйна в североизточната част на страната, руският лидер може или да приеме унизително поражение, или да се настърви допълнително за да постигне военна победа. С ограничени резервни части, на които да разчита, някои анализатори и бивши военни началници смятат, че той дори може да премине към ядрено оръжие в отговор на неуспехите на бойното поле.

Франц-Стефан Гади, научен сътрудник в Международния институт за стратегически изследвания (IISS), казва, че колкото по-голям е успехът украинската армия, толкова по-висок е рискът Путин да нареди детонацията на тактическо ядрено оръжие.

Тези оръжия са с по-нисък капацитет от "стратегическите" ядрени оръжия от вида, носен от руските подводници. Те обикновено са предназначени да опустошат вражески цели в определена област, без да причиняват широко разпространено унищожение. В зависимост от мощността, тактическо ядрено оръжие може лесно да унищожи футболен стадион, докато стратегическа ракета, изстреляна от подводница, наземни ракетни силози или мобилни пускови установки, може да унищожи град.

Ако Путин пожелае да ескалира войната до ядрено ниво, неговите генерали ще му представят редица опции, вариращи по строгост.

Дори и с президентските си правомощия обаче, Путин не може сам да нареди ядрена атака. Смята се, че има общо три ядрени куфарчета, образуващи "система с тройно заключване", чието изпълнение отнема около 20 минути. Путин има един от тях, въпреки че съдържа система от кодове, а не ядрен ключ. Кодът се изпраща на министъра на отбраната на Русия, а след това и двата им кода се изпращат на началника на Генералния щаб, в момента генерал Валерий Герасимов. Смята се, че когато Герасимов има и трите набора кодове, той може да изпълнява заповеди.

Сред най-лошите варианти, според Гади, е, че Русия може да реши да взриви тактическо ядрено оръжие над Черно море, "за да спре инерцията на Украйна". То твърди, че това ще се разглежда като "демонстрация, че Русия ще желае да използва ядрени оръжия".

Подобен ход също би разтревожил НАТО, но не е сигурно какъв ще бъде отговорът му. Путин може да реши, че си струва да се поеме риск, за да запази лицето си. Тактическо ядрено оръжие с нисък капацитет може също да се използва за поразяване на цел на сушата, вероятно военна инсталация. Все още ще има същите ефекти като Хирошима - като смъртоносна радиация, която ще причини дългосрочни увреждания на здравето на оцелелите - но в много по-малък мащаб.

Гади обаче подчертава, че рискът все още е "доста нисък". "Русия има достатъчно останали конвенционални способности за удари на далечни разстояния, за да опустоши градове като Харков и Киев, ако иска. Атака от такъв мащаб би принудила НАТО да отговори", допълва той.

Алтернативен начин за наказание за украинците може да бъде "въоръжаване" на украинската атомна електроцентрала Запорожие или друга критична инфраструктура, според Хамиш де Бретън-Гордън, експерт по химическа война, цитиран от The Times.

Той казва, че взривяването на електроцентралата с конвенционален ракетен удар, резултатът ще бъде "шест пъти по-лош от Чернобил". "Съветската доктрина позволява на командирите да използват тактически ядрени оръжия, за да предотвратят поражение, което изглежда все по-вероятно", на мнение е той.

Гордън вярва, че Путин е убеден, че дори и да използва тактическо ядрено оръжие, НАТО няма да отвърне със собствените си ядрени сили.

За да може Путин да разположи ядрени оръжия според руската доктрина, той трябва да вярва - или да твърди, че вярва - че съществува заплаха за съществуването на руската държава. Павел Подвиг, един от водещите световни експерти по руските ядрени сили, каза, че руски официални лица многократно са подчертавали, че ще следват стриктно доктрината. Решението на Кремъл дали да ги разположи ядрени оръжия ще бъде повлияно от това как по-широката международна общност възприема възможността за използване на ядрени оръжия, обяснява той.

"Ако е общоприето, че всяко използване на ядрени оръжия е неприемливо, тогава за Кремъл ще бъде трудно да го оправдае. Особено тъй като това няма да промени военната ситуация", добавя той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

275

ьаьаьа

преди 1 година

Хайде да светим на тъмно , че тока скъп :)

274

Анонимен

преди 1 година

Ядрени бомби според мен тези смешници отдавна нямат. Имат някакви изгнили корпуси на бомби, от която всичко отдавна е изнесено, и вероятно е опасно дори да ги доближават.

273

Той не

преди 1 година

смее да си пусне редовните,че камо ли с ядрени...аре стига ...САЩ са единствената страна метнала атомни бомби. В Япония още се раждат "мутанти",и тук спирам със списаниците...от там зиводи всеки сам.

fallback