Снимка: БГНЕС

В понеделник Русия обвини някои членове на Групата на 20-те най-големи икономики, че политизират срещата за световното здравеопазване, тъй като е изправена пред критики за това как нахлуването ѝ в Украйна през февруари е довело до хаос в здравната система, съобщава "Ройтерс".

Войната в Украйна засенчи срещите на Г-20 тази година, като настоящият председател Индонезия се бори да запази групата единна и устоява на натиска от страна на западните членове да изключат Русия.

"Молим колегите си да не политизират здравната платформа на Г-20, а да останат в рамките на нашия мандат и да обсъждат здравеопазването", заяви официалният представител на руското министерство на здравеопазването Олег Салагай на срещата на министрите на здравеопазването от Г-20 в индонезийския град Джокякарта.

Представители на САЩ, Великобритания, Австралия и Канада призоваха Русия да прекрати агресията си.

Русия описва нахлуването си в Украйна като "специална военна операция", целяща да демилитаризира съседката си и да я отърве от опасните националисти, които заплашват рускоезичното ѝ население.

Андреа Палм, заместник-секретар на Министерството на здравеопазването и човешките ресурси на САЩ, заяви, че войната в Русия е "в пряко противоречие с целите на здравеопазването на Г-20 и нашата цел за насърчаване на здравето в световен мащаб".

"Далеч от насърчаването на глобалното здравеопазване, Русия наруши здравните услуги, разруши здравни заведения и продължава да нанася удари по сгради, в които се укриват невинни цивилни, включително деца", заяви Палм.

Още по темата
Русия отрича да е нанасяла удари по цивилни граждани и медицински заведения.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че руските сили са опустошили стотици болници и други институции и са оставили лекарите без лекарства за борба с рака или в невъзможност да извършват операции.

По време на срещата в понеделник Русия не беше съгласна с повечето членове относно предпазливостта си по отношение на многомилиардния фонд, който страните от Г-20 временно се съгласиха да създадат за засилване на превенцията и готовността за пандемии.

"Създаването на т.нар. Фонд за финансови посредници крие определени рискове", казва Салагай.

"Важно е да се предотврати дублирането на съществуващи международни институции и раздробяването на финансовите ресурси, както и отслабването на координиращата роля на СЗО и на комуникациите между програмите на организацията", каза той.

Салагай заяви, че е необходимо да се осигури устойчиво финансиране на Световната здравна организация (СЗО), за да се създаде в нея капацитет за борба с пандемиите.

Китай, който отказа да осъди действията на Русия в Украйна и разкритикува мащабните западни санкции срещу нея в отговор, заяви на срещата, че приветства всяко усилие за подобряване на управлението на здравеопазването в световен мащаб и укрепване на националните здравни системи. Пекин не спомена въпроса за Украйна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase