Снимка: БГНЕС
fallback

Година и половина - две са необходими за рафинерията в Бургас да направи необходимите технологични промени за работа без руски петрол. Ако през това време България спре вноса от Русия, няма да има откъде да се снабдим с необходимото ни количество гориво.

Това заяви пред БНТ Светослав Бенчев от Българска петролна и газова асоциация. Той допълни, че към момента руският петрол в рафинерията в Бургас е около 45%-50-% от суровината, която се преработва там. Ако това количеството намалее още обаче, рафинерията ще трябва да спре работа.

Oще по темата

 "В момента рафинерията не може да работи без руски петрол. Ако сега се спре вносът, няма да има с какво да работи рафинерията. За да бъдат направени необходимите технологични промени и да премине изцяло на друг петрол, най-вероятно ще трябва рафинерията да спре за известно време. Това е нормално, случва се при всички рафинерии. Но ако рафинерията спре сега - без необходимия запас от нефтопродукти, това ще се отрази сериозно у нас. Никой от съседните пазари няма да може да запълни липсващите количества. Така че тогава няма да си говорим за цена на горивата, а за това има ли такъв продукт." - каза Бенчев.

Той призова правителството да не отстъпва от позицията България да бъде сред страните-изключения за петролното ембарго на Русия, защото в противен случай е застрашена икономиката на страната. Според Бенчев България има аргумент да изисква това, защото излазът на едно "затворено" море като Черно море не осигурява същите логистични предимства като излаза на Средиземно море.

 "Имаме особеността, че нямаме излаз на Средиземно море, за разлика от държавите, които най-много настояват за петролно ембарго, а сме с едно пристанище на затворено море и доставките зависят от властите в Турция и метеорологичните условия на Босфора. Сега корабите идват от 400 км и курсовете им са планирани. През Босфора ще е по-трудно – едно затваряне на прохода и забавяне на кораб, значи затваряне на рафинерията, защото тя няма да има какво да преработва. За да мислим за сериозна енергийна независимост, трябва тръбопровод Бургас-Александруполис, за да може да се доставя нефт от Средиземно море." - изтъкна той.

За последния месец дизелът у нас е поскъпнал с 4%, а бензинът - с 1,5% - 2%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

109

гениално

преди 1 година

изказване. Ако те навали дъжд ще се намокриш

108

Я, па Я

преди 2 години

Проблема на БГ е, че почти цялата ни политическа върхушка е про-руска и путинистка и дори да има безболезнено решение с горивата няма да го приложи защото това няма да е в интерес на Русия. На населението трябва да се покаже нагледно колко е зле да се живее без Русия и Путин. Така, че ако в ЕС се получи повишение на цените на горивата, нашите тук ще ни ще ни приложат ценово цунами по поръчка от Москва. А Митрофанова ще продължи да ни гледа назидателно и да ни размахва пръст заканително.

107

Анонимен

преди 2 години

До Стига глупости: Браво никът ти много ти отива. Една нация като руснаците които не произвеждат даже клечки за зъби и пирони се хвали пред света, по точно заплашва света с безаналогови оръжия. В същото време украинскатаармия въоръжена с леко стрелково оръжие и турски и китайски дронове утилизира цялата им безаналогова техника. Вчера показваха в тубата как влакове с оръдия и САУ от ВСВ пътуват към фронта. А една рота войници очакват да се качат по камионите въоръжени с пушки "Мосин" от 1898 г.

fallback