Снимка: БГНЕС
fallback

Oще по темата
Докато Финландия и Швеция са все по-склонни да се присъединят към НАТО, по-тясното сътрудничество с Алианса също е предмет на оживена дискусия в Швейцария.

Но дали планинската, без излаз на море страна от Централна Европа ще се откаже от принципа си на неутралитет и ще подаде документи за членство във водения от Вашингтон западен военен съюз?

Лоран Гьошел, директор на Swisspeace и професор по политически науки в университета в Базел, казва пред Al Jazeera, че членството в НАТО може да има някои предимства.

"Страната може да се възползва от допълнителни мрежи по отношение на разузнаването и други свързани със сигурността формати за обмен“, каза Гьошел, добавяйки, че НАТО „вече няма да води дискусии относно това дали може да използва въздушното пространство на Швейцария – или дори сухопътни маршрути – за транспорт и съобщения".

"Неутралитетът исторически се корени в последните два века, когато е служил на страната да запази независимостта си в Европа, по времето на големи войни. Това също помогна за националното сближаване, когато части от населението биха предпочели да подкрепят Франция и други части на Германия. През годините и благодарение на успеха си, неутралитетът стана част от швейцарската национална идентичност. Досега тя все още представлява основната външнополитическа ориентация на страната. Неутралитетът на Швеция беше много по-голяма част от националната им идентичност, докато неутралитетът на Финландия беше по-прагматичен и на практика им беше наложен от Споразумението за приятелство, сътрудничество и взаимопомощ, подписано между Финландия и СССР през 1948 г.", казва Алистър Шепърд, старши преподавател за Европейската сигурност в университета Аберистуит.

Според Уин Рийс, професор по международна сигурност в университета в Нотингам, евентуална кандидатура на Швейцария за присъединяване към НАТО е „мащабна промяна на 70-годишната политика дотук“.

За разлика от Швейцария и двете страни са членки на Европейския съюз и са доставяли оръжие на Украйна.

За разлика от това, Швейцария не е изпратила оръжия в Украйна и е блокирала молбата на Германия за реекспорт на оръжие, докато неотдавнашно проучване показа, че едва 19 процента от швейцарската общественост е за присъединяване към Алианса.

Мнозинството швейцарци са и против изпращането на оръжие към Украйна, но приветстват пратката от бронежилетки и каски за Украйна, предава БГНЕС.

Швейцария – страна с 26 кантона и четири национални езика – исторически се гордее с това, че е неутрална държава, която през последните десетилетия се превърна в синоним на дипломация.

Берн често е бил домакин на политически противници, например по време на известната среща от времето на Студената война - срещата на върха в Женева през 1985 г., между президента на САЩ Роналд Рейгън и съветския генерален секретар Михаил Горбачов.

Либералите (FDP), Зелената либерална партия (GLP) и Центърът (Die Mitte) са за разширяване на сътрудничеството с военния алианс, но никоя от тези партии не подкрепя присъединяването към Алианса.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

51

В швейцария

преди 2 години

В швейцария има паметник на руски полк, в планината издигнат. четете история.

50

Внушенията са опасни

преди 2 години

На практика за първи път в съвременната история, от края на 19 век, Швейцария наруши неутралитета си и подкрепи санкциите срещу Путин-Кремъл! А, колкото до Финландия и Швеция, в тях процентът на гражданите им, които искат да се присъединят към НАТО вече надвишава 80%! Четете хора, не се оставяйте да ви манипулират!

49

Анонимен

преди 2 години

До Анонимен 51Не представляват интерес за съседните държави, верно имат високите Алпи, ама само с планини не става работата :))) Къде се намира Швейцария и къде се намира например България, две съвсем различни неща, да не говори колко е малка като територия, ние изглеждаме като гигант :)))

fallback