Снимка: БГНЕС

Още двама руски командири бяха убити в действие, добавяйки тежест към разследване, което установи, че армейските офицери са претърпели огромни жертви, което съставлява повече от 20% от броя на загиналите.

Украинските въоръжени сили съобщиха, че са убили полковник Александър Беспалов, командир на руския 59-и гвардейски полк - елитна танкова част, и подполковник Вячеслав Савинов - началник на артилерийското разузнаване на 49-та общооръжейна армия.

42-годишният Беспалов е убит близо до Харков - градът, който успява да устои въпреки почти постоянните артилерийски бомбардировки. Украински офицер разпространи снимка на документите за самоличност на Беспалов, накъсани от шрапнели.

40-годишният Савинов е роден в Нойстрелиц, тогавашна Източна Германия, и е воювал в Сирия през 2015 и 2016 г., където е бил ранен и награждаван два пъти, според сдружение на руски ветерани в Казан. Подобно на няколко други офицери, смъртта му беше потвърдена от руски източници няколко седмици след като е убит на 12 март.

"Има редица причини за тези забавяния", според Алексей Мелник, пенсиониран полковник и директор в центъра Разумков, украински мозъчен тръст. "Или телата не са открити веднага, тъй като руснаците имат същия проблем с логистиката и в двете посоки, или може да има умишлена пауза, за да се отложат лошите новини."

Въпреки че Кремъл се опита да потисне точните данни за жертвите, смъртта на висши офицери става все трудна за прикриване, тъй като телата започват да се връщат у дома от фронта. Съобщава се, че са убити седем руски генерали и най-малко 30 полковници.

Дмитрий Песков, говорител на Кремъл, призна за първи път в петък, че Русия е претърпяла "значителни загуби" в Украйна, което предполага много по-големи жертви от 1351, които руските военни официално признаха на 25 март. Украйна твърди, че 18 600 руснаци са загинали.

Разследване на руската служба на BBC потвърди самоличността на 1083 руски военнослужещи, убити в Украйна, повече от 20 процента от които са офицери. Това включва 31 майори и 155 военнослужещи, класирани между младши лейтенант и капитан сред загиналите, които бяха върнати в Русия между две седмици и месец след като са убити. Закъснението предполага, че много повече тела от по-скорошни битки все още не са транспортирани.

Непропорционалната статистика вероятно отразява войските, които дават приоритет на връщането на телата на офицерите пред тези на войниците, но може също да отразява разчитането на офицери, присъстващи на бойното поле, за да вземат тактически решения, които на Запад бяха делегирани на подофицери, твърдят експерти.

Други 15 процента от загиналите са елитни парашутисти, а жертвите включват 25 служители на специалните части, вероятно в резултат на битката за летище Хостомел, извън Киев, в която парашутисти от руски VDV (съветските въздушно-десантни сили) бяха докарани с хеликоптери за охрана на летището в първия ден от инвазията.

След като бяха отблъснати, Москва се опита да превземе летището с повече парашутисти, докато редовната руска пехота беше затънала в 40-километровия конвой между Беларус и Киев.

"VDV се считат за най-боеспособните, ефективни, но в същото време обикновено не са оборудвани с бойни машини на пехотата", казва Мелник. "Те са оборудвани само с леки превозни средства – нямат тежка броня. Това е още една от онези глупави грешки да използвате специалните си части за изпълнение на пехотни задачи."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase